През тази година българите са се превърнали в по-големи оптимисти спрямо предходни. Това твърди анкета на „Gallup International“. Според нея усещането за лично щастие също се е увеличило, но все пак е по-слабо спрямо световните равнища.
32 процента от запитаните българи смятат, че 2020 година ще е по-добра от 2019 година. 22 процента са на мнение, че ще е по-лоша, а 34 процента – същата. 12 процента не могат да отговорят.
Нетната стойност на оптимизма в страната ни е 10, докато през 2018 г. оценката е била отрицателна- -8. По този начин очакванията се оказват по-оптимистичните спрямо предишните няколко години. Според социолозите това се дължи на политическата предвидимост и известна икономическа стабилизация.
Страната ни се намира до световната средна стойност в индекса на надеждата от 13. Спрямо останалите страни в Европейския съюз, България стои по-оптимистично, но спрямо държавите извън Съюза – ние сме по-големи песимисти.
През 2019 г. Европейският съюз изглежда по-унил спрямо развиващия се свят. Социолозите коментират, че и тук важният фактор са перспективите и актуалната политическа ситуация.
Според проучването 45 процента от българите споделят, че са щастливи или много щастливи, а само 10 процента – нещастни или много нещастни. 40 процента се лутат между щастието и нещастието, докато останалите не могат да определят състоянието си.
По този начин нетната стойност на щастие минус нещастие е 35. При предишните години тази стойност е била около 30. В проучването пише още, че през последните години усещането за лично щастие плавно укрепва, но все още е далеч от средна нетна стойност в индекса на щастието – която сега е 48 и в последните години се колебае около тези нива. Българите са по-нещастни и от средния европеец, обобщава изследването.