Близо половината от българите – 47.3 %, искат смяна на настоящия си кмет, а 40.9 % са за запазване на местната власт, сочи социологическо изследване на „Алфа Рисърч“, проведено сред 1023 души в средата на септември. Според него едва около 47 % от анкетираните са отговорили, че са решили твърдо да гласуват на вота, но има големи разлики по общини.
По-критични са нагласите в големите градове (32% към 68%), по-умерени – в средните общини (44% към 56%). Най-благоприятни са прогнозите за настоящите кметове в малките населени места (51 към 49 на сто от запитаните).
Общо 37.2% от анкетираните са готови да се обединят зад която и да е кандидатура „срещу“ действащия кмет в името на промяната, се посочва в анализа на агенцията. Други 61.9% биха гласували в зависимост от личните качества на кандидатите и политическите си предпочитания, а не на принципа „против“.
Проучването отчита още, че се увеличават критичните оценки към качеството и стила на управлението в страната. Те обаче биват разчетени от общественото мнение като излизащи от различни по ориентацията си политически сили, което не позволява консолидиране на единна опозиция.
На въпрос за коя партия биха гласували, ако предстоят парламентарни избори, 21.5% посочват ГЕРБ, а 18.7% – БСП. „Алфа Рисърч“ измерва и потенциала на вече заявената от Слави Трифонов партия „Няма такава държава“, която стартира с подкрепа от 8.3%. Подкрепата за ДПС е в рамките на традиционните 8.6 %. Зад потенциалната партия на Трифонов остават формации като ВМРО-НФСБ с 4.8%, Демократична България с 4.1% и Воля с 2 на сто. Партията на Трифонов би отнела симпатизанти от БСП, националистическите формации и „Воля“ без съществена ерозия за ГЕРБ, отчитат социолозите.