Двама членове на екип на Световната здравна организация (СЗО), разследващи произхода на пандемията на коронавируса, са блокирани да летят до Китай след неуспешен тест за коронавирусни антитела, пише “CNN”.
В четвъртък международен екип от 13 учени трябваше да кацне в централния китайски град Ухан, където случаи на коронавирус бяха регистрирани за първи път в края на 2019 г. Но двама от членовете на този екип остават в Сингапур, заяви СЗО в поредица от туитове, след като „са с положителни тестове за IgM антитела“.
IgM антителата са сред най-ранните потенциални признаци на коронавирусна инфекция, но могат да се появят и при някой, който е бил ваксиниран или преди това е заразен (но вече не е носител) на вируса. При такива тестове са възможни и фалшиви положителни резултати.
От ноември 2020 г. пътуващите в Китай трябва да покажат отрицателни резултати за тест за IgM антитела и PCR тест, преди да им бъде разрешено да влязат в страната. Въпросните учени са подложени на повторно тестване, като преди това също са били тествани и са били установявани отрицателни за коронавирус многократно, казаха от организацията и добавиха, че тези учени, които са успели да пътуват до Китай, „ще започнат своята работа незабавно по време на двуседмичния карантинен протокол за международни пътници”.
На редовна пресконференция в четвъртък говорителят на китайското външно министерство Жао Лиджиан заяви, че страната „ще следва стриктно съответните разпоредби и изисквания за превенция на епидемиите и ще осигури съответна подкрепа и средства за експертите на СЗО, които идват в Китай, за да осъществят международно сътрудничество за проследяване на произхода от вируса”.
Запитан за отказа на влизане на двамата учени, Джао не коментира, като инструктира доклади да попитат „съответните власти“.
Държавният телевизионен оператор CGTN съобщи в четвъртък, че екипът на СЗО „е бил подложен на тестове както на гърлото, така и на серумните антитела на летището“ при пристигането си в страната.
Отложено пътуване
Това е второто забавяне за екипа на СЗО, който трябваше да пристигне в Китай по-рано този месец, но беше блокиран от полетите там от властите, което предизвика упреци от агенцията на ООН.
“Много съм разочарован от тази новина”, заяви генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус. Той добави:
“Бях в контакт с висши китайски служители и за пореден път ясно заявих, че мисията е приоритет за СЗО и международния екип.”
Тедрос добави, че СЗО “е нетърпелива да започне мисията възможно най-скоро” и че са му дадени уверения, че Пекин ускорява вътрешната процедура за „възможно най-бързото разполагане“. Това разполагане започна тази седмица, тъй като по-голямата част от екипа пристигна в Ухан, въпреки че ще бъде ограничена в това, което може да направи, когато завърши задължителна двуседмична карантина.
Марион Коопманс, холандски вирусолог, която ръководи Отдела по вирусология на Медицинския център “Еразъм“ в Ротердам и е част от разследващия екип, който се отправя към Китай, заяви по-рано този месец, че са “готови да тръгнат”. Коопманс сподели, че им е казано, че нищо не е извън границите, докато са в Китай, и заяви, че екипът ще работи в сътрудничество със своите китайски колеги, „като разглежда данните, разговаря с хора с опит и прави заключения от това, което е направено, и какво може да бъде направено занапред”.
Тя добави, че е важно да разберем произхода на това как вирусът е достигнал до хората, защото “няма държава, която да не рискува да се появи болест. Това е нещо, което трябва да разберем, за да може целият свят да се подготви”. Коопманс беше категоричен:
“Наистина трябва да имаме търпение и да не съдим. Това е щателна работа, ще отнеме време.”
Политическо напрежение
Съединените щати и Австралия повдигнаха обвинението, критикувайки поведението на Китай в началните етапи на пандемията, обвинявайки Пекин, че омаловажава нейната тежест и предотвратява ефективна реакция до твърде късно.
Американският президент Доналд Тръмп неколкократно обвинява Китай за глобалната пандемия и обявява, че САЩ ще прекратят отношенията си със СЗО, заявявайки, че Китай не е съобщил правилно информацията, която има за коронавируса, и е притиснал Организацията “да заблуди света”.
САЩ поискаха прозрачност в операциите на СЗО в Китай. През ноември Гарет Григсби от Министерството на здравеопазването и хуманитарните услуги на САЩ заяви пред събранието на СЗО, че условията на разследването за Китай „не са били договорени по прозрачен начин“ и „самото разследване изглежда несъвместимо“ с неговия мандат.
Множество поверителни документи, получени от CNN миналата година от Центъра за контрол и превенция на заболяванията в провинция Хубей – където вирусът е открит за първи път през 2019 г. – показва как китайските власти дават на света по-оптимистични данни, отколкото са в действителност, като първоначално се отчитат случаите в ранните етапи на огнището.
Докато страните по света се борят с нови вълни и огнища на инфекции, Китай изглежда се възстановява. Миналия месец страната отчете положителен икономически растеж за второ поредно тримесечие. Външният министър Уанг Йи похвали антипандемичните усилия на Китай както вътре в страната, така и в чужбина, заявявайки, че Китай „стартира извънредна глобална хуманитарна кампания“ и „помогна за постигането на консенсус относно глобалния отговор на COVID-19“.
Докато екипът на СЗО се готви да се впусне, китайски служители и държавни медии поставят под въпрос произхода на вируса, като самият Уанг твърди, че “все повече изследвания показват, че пандемията вероятно е била причинена от отделни огнища на множество места в света”.