„Блокиран ли е към момента проектът за детска болница „Света Анастасия“, ако отговорът е да, каква е причината, ако отговорът е не, то на какъв етап е той?“.
Това попита общинският съветник от ПП „Средна европейска класа“ Иван Иванов с писмо до Община Бургас. Повод за неговия въпрос стана изказване на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов в Бургас, направено по време на предизборната кампания на партията преди парламентарните избори. Тогава Борисов е заявил следното:
„Питам кмета Николов за детската болница, той вика – до 4-ия етаж е, вече не плащат. Затова сложих кметовете водачи на листи – да обясняват на хората, че проектите ще стоят до 4-ия етаж. Шансът беше да водят децата в Бургас, но тук болницата блокира на 4-ия етаж“.
Иванов уточнява, че предвид тези думи жителите на Бургас заслужават да научат дали проектът е блокиран и дали е осигурено цялото финансиране за неговата реализация в срок.
Въпросите му са получили отговор от инж. Чанка Коралска, която през октомври изпълняваше длъжността кмет на Община Бургас. Тя напомня, че строителството на Многопрофилна болница за активно лечение на детски болести „Св. Анастасия“ Бургас стартира през месец януари. Към настоящия етап се извършват строителни дейности по изграждане на Детска болница съобразно одобрен технически инвестиционен проект и издадено Разрешително за строеж.
„Финансирането на проекта по изграждане на Многопрофилна болница за активно лечение на детски болести се осъществява чрез няколко източника:
Държавен бюджет за 2023 и 2024 г. в размер на 36.5 млн. лв. изпратено е искане
за отпускане на средства от Държавния бюджет за 2025 година“.
Инж. Коралска допълва, че оперативните програми на Европейския съюз и в частност по програма Развитие на регионите /ПРР/, по процедурата за създаване на Концепции за интегрирани териториални инвестиции за градските общини. Многопрофилната болница за активно лечение на детски болести в Бургас е основен компонент от проект: „Нов модел за интегрирана детска здравна грижа на територията на Югоизточен район“, който ще се реализира в партньорство между Община Бургас, общините от област Бургас, както и част от общините от областите Сливен и Ямбол, Стара Загора, Медицински факултет на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ Бургас.
„На първия етап от реализиране на тези проекти подаване на Концепции за интегрирани териториални инвестиции, Концепцията с водещ партньор Община Бургас е класирана на първо място сред всички подадени в Югоизточния регион за планиране.
Към момента се очаква стартиране от страна на Министерство на регионалното развитие и благоустройството на втория етап от осъществяването на този проект и е неясно кога на практика ще бъдат отпуснати средствата по него.
Със заем от Европейска инвестиционна банка в размер на 25 млн. лв. Строителството на болницата трябва да приключи в средата на 2025 г. при осигурено регулярно финансиране“.
От отговора на инж. Коралска става ясно още, че след приключването на строителството предстои да бъде доставено оборудването и обзавеждането на лечебното заведение. Паралелно с това текат няколко основни процеса.
Наемане на персонал медицински и немедицински и подготовка и осъществяване на медицинската, административна и финансова организация на ЛЗ. Разработване на вътрешната документация на Болницата, осигуряване на лекарства и консумативи за ЛЗ и т. н.
След приключване на тези процеси ще бъде подадено искане към Министерство на здравеопазването за получаване на разрешително за дейност на МБАЛДБ „Св. Анастасия“ . Срокът за издаване на е отразен в ЗЛЗ и зависи от необходимостта от осигуряване на допълнителни данни и информация.
След получаването на РД следва да бъдат подадени необходимите документи към Регионалната здравноосигурителна каса и към Министерство на здравеопазването с цел осигуряване на договор с НЗОК и с МЗ за финансиране на дейността на Болницата.
Турски граничен катер ще охранява пристанище Бургас и Созопол