Компанията „Boeing“ отчете четвъртата си поредна тримесечна загуба днес, тъй като пандемията от COVID-19 e причина за сериозен спад в интереса към самолетите „Boeing 737 MAX“. Въпреки това гигантът потвърди очакванията, че доставките на самолета в САЩ ще бъдат възобновени преди края на годината, пише „CNN“.
Американският производител на самолети заяви още, че се придържа към сериозно намалените темпове на производство на своите продукти, обявени през юли, като целта му е да постигне работен цикъл, в който да бъдат изградени 31 теснофюзелажни самолети, в рамките само на месец в началото на 2022 г.
Пандемията COVID-19 почти спря дейността на въздушния транспорт, тласкайки големите авиокомпании на ръба на фалита. Наред с това те бяха принудени да потърсят финансова помощ от правителствата, да свият драстично разходите си, както и да отложат доставките на новите си продукти.
Главният изпълнителен директор на „Boeing“ – Дейв Калхун заяви по време на интервю за „CNBC“, че компанията е на път да спечели окончателното одобрение на „737 MAX“ и очаква трафикът на авиокомпаниите да спадне осезаемо спрямо нивата през 2019 г. Според екипа на компанията тя ще може да възвърне пълния си капацитет на работа и печалба, които е имала преди пандемията, за период от около три години, както смятат и други експерти в бранша. В резултат на икономическия спад „Boeing“ се принуди да ограничи производствените си дейности, което доведе до закриването на хиляди работни места.
Положението на производителя е усложнено и от факта, че летателният апарат „Boeing 737 MAX“ е обект на 19-месечната забрана за разпространение в световен мащаб, предизвикана от две фатални катастрофи. Тъй като „Boeing“ се опитва да намали разходите си по всякакъв начин, служителите бяха информирани днес, че се очаква да бъдат закрити около 30 000 работни места – почти двойно повече от първоначално планирания брой, с което работна сила ще се свие до 130 000 души персонал до края на 2021 г.
През изминалата година паричният поток на гиганта е нараснал до 5,08 млрд. долара за едно тримесечие, докато общият дълг е достигнал 61 млрд. долара. „Boeing“ е изгубил 1,39 долара на акция – по-малко от средната очаквана сума от 2,52 долара на акция, показват оценките, изготвени от „BES“. Приходите са намалели с 29%, достигайки 14,14 млрд. долара, но са надхвърлили прогнозата на анализаторите от 13,90 млрд. долара. В началото на годината акциите са спаднали с 1,2%.