Ожесточени израелски атаки в Хан Юнис в Ивицата Газа в петък вечерта. За тях съобщиха жители, като те твърдят, че 200 души са били убити за 24 часа.
Атаките са с танкове, както и със самолети. Те са извършили въздушни удари срещу лагера Нусейрат, който се намира в централната част на Газа. За тях съобщиха медици и палестински журналисти.
Очаква след ударите по Хан Юнис израелските сили да продължат своето настъпление към главния южен град.
Палестински журналист, работещ за телевизия Ал-Кудс, също е бил убит заедно с някои от членовете на семейството му при въздушен удар срещу къщата им в лагера Нусейрат.
Правителствената медийна служба в Газа съобщи, че 106 палестински журналисти са били убити от началото на израелската офанзива.
Комитетът за защита на журналистите (CPJ) заяви миналата седмица, че първите 10 седмици от войната между Израел и Газа са били най-смъртоносните.
Повечето журналисти и медийни служители, убити във войната, са палестинци. В доклада на базираната в САЩ CPJ се казва, че е особено обезпокоително, че журналистите са сред мишените на израелската армия.
По-рано този месец разследване на „Reuters“ установи, че израелски танков екипаж е убил журналиста на световната агенция Исам Абдалах и е ранил шестима репортери в Ливан на 13 октомври, като е изстрелял два снаряда.
По-рано Израел обяви, че никога не е и никога няма да атакува умишлено журналисти и че прави каквото може, за да избегне цивилни жертви, но високият брой на жертвите предизвика безпокойство дори сред най-верните му съюзници.
САЩ призоваха Израел да намали мащаба на войната през следващите седмици и да премине към целенасочени операции срещу лидерите на Хамас, въпреки че засега не показва признаци да го направи.
Южна Африка поиска от Международния съд (МС) в петък спешна заповед, в която се обявява, че Израел е нарушил задълженията си по Конвенцията за геноцида от 1948 г. при репресиите си срещу Хамас в Газа.
Той призова съда да издаде краткосрочни мерки, нареждащи на Израел да спре военната си кампания, „за да се защити от по-нататъшно, тежко и непоправимо увреждане на правата на палестинския народ“. Засега не е определена дата за изслушване.
В отговор израелското външно министерство обвини Хамас за страданията на палестинците в Газа, като ги използва като живи щитове и краде тяхната хуманитарна помощ, което Хамас отрича.
В петък Израел заяви, че е улеснил навлизането на достатъчно ваксини за почти 1,4 милиона души срещу заболявания, включително полиомиелит, туберкулоза, хепатит, дифтерия, тетанус, магарешка кашлица и менингит.
Трансферът на ваксината беше координиран с УНИЦЕФ, се казва в изявление на COGAT – агенцията на министерството на отбраната.
Газа почти изцяло зависи от храна, гориво и медицински консумативи отвън, а Израел има ограничен достъп до южния край на ивицата. Международните агенции казват, че доставките, получавани чрез израелски инспекции, са малка част от нуждите на Газа.
Миналата седмица Израел се подчини на международния натиск да отвори втори пропускателен пункт, за който каза, че ще удвои броя на камионите с доставки дневно до 200, но само 76 успяха да влязат в четвъртък, според ООН, в сравнение с 500 в мирно време.
Говорител на израелското правителство каза в петък, че то не ограничава хуманитарната помощ и проблемът е с нейното разпространение в Газа.