Богатите страни се надпреварват да резервират ваксини срещу коронавирус. По-бедните няма да се доберат до дози?

0
232
Ваксина и пари.
Снимка: Пиксабей

Богатите държави отправят големи предварителни поръчки за ваксини срещу COVID-19, което може да означава, че бедните страни няма да се доберат до тях, пише “Business Insider”Няколко кандидати за ваксина са показали обещаващи резултати по време на клиничните изпитвания, а най-търсената се разработва от Университета в Оксфорд, който си партнира с фармацевтичния гигант AstraZeneca.

Държавите се втурнаха да си осигурят достатъчно дози, за да се погрижат за собствените си граждани, което им струва и огромни разходи. На 17 май Великобритания инвестира 79 милиона долара в програмата за ваксини на Оксфорд в замяна на 30 милиона дози. На 21 май САЩ осигуриха 300 милиона дози от същата ваксина, след като подписаха сделка на стойност близо 1,2 милиарда долара с AstraZeneca. 

На 15 юни Германия, Франция, Италия и Холандия, които заедно ръководят Алианса за ваксини за приобщаване на Европейския съюз, подписаха споразумение с AstraZeneca за 400 милиона дози, които трябва да им се предоставят до края на 2020 г. И на 17 юни ЕС стартира своята Европейска стратегия за ваксини, за да се увери, че всички държави-членки на блока ще имат достъп до имунизациите. По този проект са заделени 2.3 милиарда долара.

“Производителите на ваксини очакват, че ще са необходими 10 милиарда дози, за да покрият глобалната инициатива за масова имунизация”, заяви д-р Франк Хайнрихт, изпълнителен директор на производителя на стъклени флакони Schott, пред “Business Insider”. В момента Schott работи с фармацевтични гиганти, като AstraZeneca, за да бутилира ваксина.

Правозащитни групи и кампании в ООН и Международния Червен кръст предупредиха, че подобно планиране от толкова рано от тези страни ще остави по-бедните страни в риск да не се сдобият с дози за имунизация.

“Ние не можем просто да разчитаме на добра воля, за да осигурим достъп”, заяви пред Асошиейтед прес (АП) Арцоо Ахмед от Британския съвет за биоетика на Nuffield.

“С ХИВ / СПИН бяха необходими 10 години, докато медикаментите достигнат до хората в страни с по-ниски доходи. Ако това се случи и с COVID-19, би било много тревожно”, добави експертът.

Д-р Сумая Суаминатан, главен учен в СЗО, също каза пред АП: “Не искаме да бъдем в ситуация, в която има необходимите дози ваксина, но те са достъпни само за някои страни.”

“Трябва да имаме консенсус по този въпрос, за да можем да се съгласим да споделим ваксината по начин, който защитава най-уязвимите.”

Създадени са редица инициативи, за да се гарантира, че по-бедните държави ще имат достъп до ваксината. На 4 юни AstraZeneca заяви, че е подписала споразумения на стойност 750 милиона долара с Коалицията за иновации за подготвяне на епидемията (CEPI) и Gavi, Алианса за ваксини, за осигуряване на 300 милиона дози.  ЕС също има желание да гарантира, че по-бедните страни не са изоставени.

“Що се отнася до борбата с глобалната пандемия, няма място за такова нещо според мен”, каза Урсула фон дер Лейен, председател на Европейската комисия.

AstraZeneca също подписа споразумение със Серумния институт на Индия, с което ще бъдат предвидени 400 милиона дози, запазени за страни с нисък и среден доходJohnson & Johnson също така заявиха, че няма да спечелят от продажбата на ваксината си на по-бедните страни. AstraZeneca също заявиха, че няма да печелят от своя продукт. Китай, която също работи за разработването на ваксина, обеща да предостави успешна ваксина с предимство на африканските страни. През миналия месец президентът Си Дзинпин заяви, че всяко изследване на ваксините ще бъде “направено глобално обществено благо”Въпросът кой получава ваксината, кога я получават и колко я получават се превърна в етичен труд.

“Има концепция, че ваксината е карта без освобождаване от затвора”, каза Артур Каплан, директор на отдела по медицинска етика на Нюйоркския университет, миналия месец пред “Business Insider”.

“Но реалността е, че ще видим най-голямото етично предизвикателство, което светът някога е виждал”, добави той.

Въпреки че САЩ се стремят да запазят достатъчно дози за всеки американец, все пак ще има йерархия в страната. Администрацията на президента Доналд Тръмп заяви, че във вторник ще бъде въведена система за хората, които ще получат достъп до първите дози ваксина. Той също така заяви, че ваксината ще бъде безплатна от държавата за уязвимите американци, ако те не могат да си я позволят. През март германският вестник “Welt am Sonntag” съобщи, че администрацията на Тръмп е предложила голяма сума, за да осигури изключителни права на ваксина срещу COVID-19 от немската компания CureVac. САЩ отхвърлиха иска.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments