“Боинг” се съгласи да плати 2,5 милиарда долара (1,8 милиарда британски лири) за уреждане на американски наказателни обвинения, че е скрил информация от служителите по безопасността за дизайна на своите самолети 737 Max, пише “BBC”.
Министерството на правосъдието на САЩ заяви, че фирмата е избрала „печалбаta над откровеността“, затруднявайки надзора над самолетите, които са участвали в две смъртоносни катастрофи. Около 500 млн. долара ще отидат за семейства на 346-те души, загинали в трагедиите. От “Боинг” казаха, че споразумението признава как фирмата „не успя“. Изпълнителният директор на компанията Дейвид Калхун заяви:
“Твърдо вярвам, че влизането в тази резолюция е правилното нещо, което трябва да направим – стъпка, която по подходящ начин признава как не сме спазили нашите ценности и очаквания.”
“Настоящата резолюция е сериозно напомняне на всички ни за това колко важно е нашето задължение за прозрачност за регулаторите и за последиците, пред които може да се изправи нашата компания, ако някой от нас не отговаря на тези очаквания.”
“Мошеническо и измамно поведение”
Министерството на правосъдието заяви, че служителите на “Боинг” са скрили информация за промени в автоматизирана система за контрол на полета, известна като MCAS, която разследванията са свързали с катастрофите в Индонезия и Етиопия през 2018 и 2019 г. Решението означава, че в ръководствата за обучение на пилоти липсва информация за системата, която заменя командите на пилота въз основа на дефектни данни, принуждавайки самолетите да падат малко след излитане.
“Боинг” не е сътрудничила на разследващите в продължение на шест месеца, каза DOJ. А помощник-генералният прокурор Дейвид Бърнс заяви:
“Трагичните катастрофи на полет 610 на Lion Air и полет 302 на Ethiopian Airlines разкриха мощеническо и измамно поведение от служители на един от водещите световни производители на самолети.”
“Служителите на “Боинг” избраха пътя на печалбата пред откровеността, като скриха материална информация от FAA относно експлоатацията на самолета си 737 Max и се ангажираха в усилията си да прикрият измамата.”
Съгласно условията на споразумението, на “Боинг” беше повдигнато обвинение в конспирация за измама на САЩ, която ще бъде отменена след 3 години, ако фирмата продължи да се съобразява със сделката.
От общата изплатена сума по-голямата част – 1,77 млрд. долара, част от които вече са платени – трябва да отидат на клиентите за авиокомпанията на фирмата, които бяха засегнати от заземяването на самолетите след катастрофите. Фирмата също се съгласи да плати неустойка от 243,6 милиона долара. Но адвокатите на жертвите на катастрофата на Ethiopian Airlines заявиха, че със сделката в четвъртък няма да приключи висящото им гражданско дело срещу “Боинг”. В тяхно изявление се казва:
“Твърденията в отложеното споразумение за преследване са само върхът на айсберга на неправомерните действия на “Боинг” – корпорация, която плаща милиарди долари, за да избегне наказателна отговорност, докато каменна стена стои в борбата със семействата в съда.”
Те добавиха, че FAA “не е трябвало да позволява на 737 Max да се върне в експлоатация, докато не бъдат отстранени всички недостатъци на самолета и той е преминал през прозрачни и независими прегледи за безопасност”. От своя страна компанията “Боинг” казва, че сега е обърнала внимание на опасенията относно Max, докато самолетът се е върнал на пистите в САЩ през декември.