Властите на Сингапур обявиха, че нацията е изправена пред „извънредна ситуация„, тъй като в момента се бори с епидемия от сезонното заболяване, която тази година беше регистрирана необичайно рано. В града-държава, който се намира в Югоизточна Азия, случаите на заразени вече са надхвърлили 11000 души – много повече от 5 258-те, отчетени през същия период за 2021 г. Обичайно пиковият сезон на денга започва около 1 юни.
Експертите предупреждават, че това е мрачна картина не само за Сингапур, чийто тропически климат е естествена среда за размножаване на комарите Aedes, които пренасят вируса, но и за останалата част от света. Това е така, защото промените в глобалния климат означават, че подобни епидемии вероятно ще станат много по-чести и широко разпространени през следващите години.
Денга е сериозно заболяване, което причинява грипоподобни симптоми като висока температура, силно главоболие и болки в тялото. В екстремни случаи може да се стигне до вътрешно кървене, затруднено дишане, органна недостатъчност и дори смърт. Медиците твърдят, че епидемията в Сингапур се е влошила след последните екстремни метеорологични условия и че проблемът може да е предвестник на това, което предстои да се случи и на други места по света, тъй като все повече страни преживяват продължителни горещини и гръмотевични дъждове, които спомагат за разпространението както на комарите, така и на вируса, който пренасят.
„Заболяването вече е ендемично и се среща повече от 100 държави.„, твърдят от Световната здравна организация (СЗО) в глобален доклад, посветен на денга, който беше публикуван през януари 2022 г., отбелязвайки, че случаите на заразени са се увеличили 30 пъти през последните 50 години. Според експертите броят на случаите се увеличава не само заради разпространението на болестта в нови райони, но заради появата на мащабни огнища на местно ниво в Сингапур.
По данни на СЗО през 2019 г. светът е регистрирал рекордните 5,2 милиона случая на заразени с денга, а епидемиите от заболяването в Азия през тази година са отнели живота на хиляди хора. Във Филипините стотици хора са загубили живота си, а милиони други са били изложени на сериозен риск, тъй като страната обяви национална епидемия от денга. Подобна е била и ситуацията в Бангладеш, където болниците са били препълнени, а в Афганистан за първи път в историята на страната през 2019 г. е регистрирано заразяване с инфекцията. Най-тежката епидемия от денга в историята на Сингапур обаче е през следващата година, когато са регистрирани 35 315 случая и 28 смъртни случая. Тази година в Сингапур, където денгата е ендемична болест от десетилетия насам, до момента е регистриран само един смъртен случай, но здравните власти се опасяват, че броят им може да нарасне. Говорителят на здравните власти предупреди, че броят на приетите пациенти с денга в спешните отделения на болниците се е увеличил поради скорошния скок на заболеваемост, но все пак за момента положението е под контрол.
Тъй като пиковият сезон на болестта едва сега започва, медицински експерти и видни лекари, сред които Кларънс Йео Се Кин, смятат, че има вероятност тази година да се постави рекорд по брой на случаите на заболели. Медикът, който ръководи клиника в центъра на Сингапур, сподели, че наблюдава „рязко увеличение“ на броя на пациентите с неразположения, свързани с денга.
Междувременно говорителят на министерството на здравеопазването заяви, че повечето случаи на денга не изискват хоспитализация или интензивни грижи, но подчерта, че някои хора могат да развият усложнения, които могат да доведат до смърт. По повод на това той заяви: „Напомняме на медицинската общност, че трябва да извършва подходящото клинично лечение на случаите на денга и да поддържа високо ниво на клинично наблюдение и контрол при пациенти с треска.“