Броят на болни от морбили се покачва, като 90% от тях са от ромски произход. Това коментира главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев за „Фокус“.
Експертът припомни, че тази година последователно имаше по 100-160 заболели в областите Благоевград, Разлог, Кюстендил и София, а отделни случаи бяха изнесени в Пазарджик, Бургас, Русе и Пловдив.
Според него положителна е тенденцията, че противниците на ваксините у нас намаляват.
„Ние вече имаме достатъчно широка циркулация на вируса на морбили в страната, така че и без внос при контакт на неимунизирано лице с болен, шансът той да се разболее е много голям, защото морбили е най-заразната болест. Достатъчен е минимален контакт. Ключово е вирусът да не намери неимунизирани лица. Очевидно обаче той намира. Това засега е най-широко разпространено в ромската общност, около 90% от случаите са сред тях. Има и деца, които са в подимунизационна възраст. Те не са защитени и формират около 20-25% от случаите“, добави д-р Кунчев.
Болестта се пренася и чрез пътуване, отбеляза той. Така в Украйна, Румъния, Сърбия и Македония са били регистрирани болни от морбили. Само в 3 от европейските страни няма заболели, уточни д-р Кунчев.
За да се намали заразата се предприемат издирвания на неваксинирани деца. Подобно в София над 1000 деца са били допълнително имунизирани, добави здравният инспектор.
Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев съветва следното:
„4 неща трябва да се спазват. Децата до 8-годишна възраст трябва да бъдат ваксинирани. Второ – всяко проветряване, чист въздух, стоене навън намаляват риска от заразяване. Трето – епидемично разпространение на морбили е най-опасно за хората, които са в имунен дефицит и децата, които по медицински показания не са ваксинирани. Четвърто – човек, върнал се от чужбина, първата седмица не трябва да се среща с всички племенничета и бебета, особено по-малките от 15 месеца и неваксинирани“.