Болница в София усвоила четвърт милион лева за фиктивни курсове по английски език

0
408
Болница "Света Анна"
Болница "Света Анна". Снимка: Скрийншот от Google Maps

Окръжната болница „Света Анна“ в София е усвоила 250 000 лева за фиктивни курсове по английски език. В схемата е замесена консултантска фирма и ръководството на лечебното заведение, предаде „NOVA“. Става въпрос за европейски средства.

Преди година шефовете на болницата са наели фирмата „Би Би рисърч енд консултинг“ и заедно с нея са изготвили проект на стойност четвърт милион лева за обучение по английски език и то не само на лекарите и сестрите, а дори и на санитарките, повечето от които са близо 70-годишни. Скандалното в случая е, че обучението е било извършено само по документи. За това свидетелстват лекари, сестри и санитарки от лечебното заведение.

Медик, пожелал да остане анонимен, разказва, че от неговото отделение са били записани 20 души. Никой от тях обаче реално не е посещавал часовете, които е трябвало да се провеждат в самата болница. Имало е служителка от администрацията, която е обикаляла със списъци и е карала хората да се подписват в тях. Според лекаря те са изпълнявали, защото са се страхували от ръководството на лечебното заведение.

Той посочи като човекът, обикалял със списъците, жена на име Ясенка, която според него го е правила по разпореждане на административния директор Иванова.

Д-р Саша Николова пък обяви, че формално се усвояват пари и формално се принуждава персоналът да се подписва под набор от документи, че е бил на курс по английски език. Тя е била пенсионирана на часа, след като е започнала да задава неудобни въпроси. Д-р Николова е реаниматор с 37-годишен стаж.

Иглика Палова, сестра от Реанимацията, пък откровено споделя, че може да постави инжекция, но не знае английски и няма идея какви пари се източват по този начин. Същото казва и санитарката Теменужка Бонева. Тя посочва, че дори български не знае добре, камо ли английски език.

На една от санитарките е бил издаден сертификат за ниво В1, което означава добро владеене на езика. Сертификатът обаче не е бил издаден от езиковата школа, а от самата консултантска фирма.

Ръководител на проекта е самият директор на болницата д-р Славчо Близнаков. Той е получил за това 17 000 лева. Д-р Близнаков обясни, че по договор е трябвало да бъдат обучени 500 души, но са били с 50-60 човека по-малко. И допълни:

„Сестрите и санитарките все пак трябва да са добре подготвени.“

Директорът каза още, че може да е имало и някои, които да са отсъствали от курса, но е категоричен, че проектът не е бил фиктивен. Надявал се да е бил ефикасен.

Директорът признава, че е взел 17 000 лева и заявява, че е готов да ги върне, ако бъдат открити нередности.

Мария Иванова, административният директор, пък е взела 13 000 лева. Тя самата била ходила на курса.

Консултантската фирма е спечелила и получила финансиране и за други четири големи столични болници. В две от тях отново са за курсове по английски език, а за останалите – за придобиване на компютърни умения.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments