Болсонаро посъветва бразилците “да спрат да хленчат” при покачване на смъртните случаи от COVID

0
87
Жаир Болсонаро пред Генералната асамблея на ООН. Снимка: UN Photo
Жаир Болсонаро. Снимка: UN Photo, Архив

Президентът на Бразилия Жаир Болсонаро каза на хората в страната “да спрат да хленчат” по повод COVID-19, като разкритикува мерките за ограничаване на вируса въпреки нарастването на новите инфекции и смъртните случаи, отбелязва “BBC”. Неговите коментари идват ден, след като Бразилия отбеляза рекорден ръст на смъртните случаи за период от 24 часа.

Бразилия е изправена пред най-лошата си фаза на пандемията, като здравната система е поставена в криза. В отговор на това някои градове и щати са наложили свои собствени ограничения.

Министерството на здравеопазването на Бразилия казва, че повече от 260 000 души с COVID-19 са загинали, което бележи втората по големина смъртност в световната пандемия след САЩ. В четвъртък към тази цифра бяха добавени още 1699 смъртни случая, което е леко намаление при рекордните 1910 в сряда. Междувременно бяха докладвани още 75 102 случая на коронавирус, което е второто най-високо дневно покачване.

Експлозията на случаите се дължи на разпространението на силно заразен вариант на вируса, за който се смята, че произхожда от амазонския град Манаус. И все пак в четвъртък Болсонаро продължи да омаловажава заплахата от вируса:

“Спрете да хленчите. Колко време ще продължавате да се оплаквате за това? Колко време ще останете вкъщи и ще затваряте всичко? Никой вече не може да издържа. Отново  – съжаляваме за смъртта, но имаме нужда от решителност.”

Каква беше реакцията от коментарите на президента Болсонаро?

Коментарите бяха посрещнати с яростен отговор от губернатора на Сао Пауло Жоао Дория, който е особено остър по отношение на Болсонаро по отношение на пандемията. В разговор с „BBC“ Дория нарече президента Болсонаро “луд човек“ за нападението му срещу „губернатори и кметове, които искат да купят ваксини и да помогнат на страната да прекрати тази пандемия“. Дория попита:

“Как можем да се справим с проблема, като виждаме, че хора умират всеки ден? Здравната система в Бразилия е на ръба на колапса си.”

Президентът Болсонаро последователно се противопоставя на карантинните мерки, въведени от управленците, аргументирайки се, че съпътстващите щети върху икономиката ще бъдат по-лоши от ефектите на самия вирус. От своя страна Дория беше категоричен:

“За съжаление в момента Бразилия трябва да се бори с два вируса: коронавирус и вирус Болсонаро. Това е тъжно за бразилците.”

Какви мерки въвеждат градовете и щатите?

Загрижени за натоварването на болниците, кметовете и губернаторите на държавите взеха нещата в свои ръце през последните дни.

Рио де Жанейро е последният град, който обяви частично блокиране, като наложи ограничения на барове, ресторанти и плажове. Мерките, които ще влязат в сила в петък за една седмица, ще изискват баровете и ресторантите да бъдат затворени по-рано и да се преустанови търговската дейност на известните плажове в града.

Мерките идват, след като щатът Сао Пауло – най-големият в Бразилия, с 46 милиона души, обяви ситуация с „червен код“, нареждайки несъществените предприятия да бъдат затворени за две седмици, като мярката ще е в сила от събота.

Разочарованите губернатори на щатите обявиха във вторник, че ще обединят усилията си, за да купуват ваксини директно от производителите, вместо да чакат федералното правителство да ги достави. Бразилия, която е най-силно засегнатата държава от COVID в Латинска Америка, изостава при въвеждането на масовата ваксинация.

Какво знаем за новия щам?

Изследователи от университета в Сао Пауло, работещи с колегите си от Имперския колеж в Лондон и Оксфордския университет, смятат, че втората вълна може да е свързана с появата на нов щам на коронавирус, който е проследен до град Манаус.

Новият вариант, наречен P.1, е открит за първи път при хора, пътували от Манаус до Япония през януари. Изследователите, които го изучават, смятат, че за първи път е възникнал в Манаус в началото на ноември и оттогава бързо се разпространява там. Техните данни – които все още са предварителни – предполагат, че вариантът P.1 може да бъде до два пъти по-заразен от оригиналната версия на вируса. Учените също така предполагат, че новият вариант може да пробие изградения имунитет от първоначалната версия на COVID. Те поставят шанса за реинфекция между 25% и 60%.

Манаус, в района на Амазонка, беше един от най-силно засегнатите градове в първата вълна на пандемията. Едно проучване на донори на кръв предполага, че три четвърти от населението на града е било заразено с COVID до октомври. Очакваше се, че хората, заразени през първата вълна, да получат някаква степен на защита или имунитет. И все пак, градът наблюдава наново втора вълна от инфекции. Изследователите смятат, че това може да се дължи на появата на нов вариант, който може да избегне имунитета, осигурен от минали инфекции.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments