Държавата и службите трябва да дадат ясни отговори, с които да бъдат прекратени всякакви спекулации относно скандала с подслушванията. Ако има масови такива, то това вече би бил сериозен проблем, заяви пред „Bulgaria ON AIR“ Бонка Василева от „Демократична България“.
Ще бъде направена съответната комисия от „Демократична България“ в 46-то Народно събрание, която да предприеме разследване, за да се стигне до истината и да се спрат тези „абсолютни безобразия“.
Василева не вярва времето на този парламент да стигне, „но да видим“. Важното е да се осъществи нужният контрол, за да не ставаме свидетели на повече скандали от подобно естество.
Относно работата на служебния кабинет, Бонка Василева коментира, че той поема управлението в изключително сложна за държавата ситуация откъм политическа и икономическа гледна точка. Обществото има редица проблеми, „туризмът е изправен пред колапс“ и се правят опити с модерни идеи да бъде спасен сезонът.
Нужни са нови мерки за излизане от кризата. До момента 20 фирми почти са си разделили 2 милиарда лева, докато останалите по-малки и средни предприятия стояха затворени месеци наред, подлагайки собствениците и персонала си на глад. Всички тези истини са недопустими, категорична е Василева.
„Скандално“ е поведението и неявяването на тези дружества. То ни навежда на мисълта, че „явно има фирми над държавата“. Онова, което ще разреши казуса, е прозрачността. Всякакви отклонения ще бъдат прекъснати, благодарение на публичността и към нея трябва да се стремим.
„Демократична България“ няма да подкрепи партиите на така нареченото статукво и при сформирането на следващ парламент. „Токсичните“ формации на ГЕРБ, ДПС и БСП не са възможна опция за коалиция, отсече Василева. Тя разказа, че към нея са се обърнали хора, ужасени от политическата ситуация у нас. Вероятно те ще предпочетат „Демократична България“ като вариант за спасение, „защото искат да живеят нормално, без натиск“.
„Умно предложение“ са техническите паспорти, каза Бонка Василева. Това обаче не изключва факта, че „има много финансови интереси в тази наредба, около 2-3 млрд. лева в джоба на фирми. Техническите паспорти са важни, но е важно как ще са направени“.