Национална агенция за приходите /НАП/ ще въведе нов режим за задължително предварително деклариране на данни за превозите на стоки с висок фискален риск. Този режим е част от усилията на страната за управление и контрол на движението на стоки с цел подобряване на фискалната прозрачност и борба с данъчните злоупотреби.
Според съобщението на НАП, новият режим ще засяга превозите на стоки, извършвани с транспортни средства с обща маса над 3,5 тонa и ще се прилага в две основни ситуации:
– Превози, които започват от територията на трета страна и завършват на територията на България след приключване на митническия режим и вдигане на стоката.
– Превози, които започват и завършват на територията на България.
Съгласно наредбата, вече е в сила от 1 октомври 2023 г., превозите, които започват от територията на друга държава-членка на Европейския съюз и завършват на територията на България или обратно, също подлежат на предварително деклариране на данни.
Информацията за превозите се предава чрез електронна услуга, която се достъпва чрез квалифициран електронен подпис в Портала за електронни услуги на НАП. Данните, които трябва да бъдат предоставени, включват информация за изпращач/доставчик, получател/купувач, превозвач, транспортно средство, вид, количество и стойност на стоката, както и информация за място, дата и очакван час на натоварване/изпращане/претоварване/получаване.
Една от ключовите характеристики на новия режим е генерирането на уникален номер на превоз /УНП/ при предаване на данните. Този УНП трябва да бъде съобщен на водача на транспортното средство или на лицето, придружаващо стоката, превозвача или на организатора на превоза. УНП е валиден за 14 дни и трябва да бъде предоставен при фискален контрол.
За улеснение на бизнеса, НАП предоставя XSD-схеми и описание на формата и структурата на данните чрез публичен приложно-програмен интерфейс /API/ или чрез системно-системна комуникация.
Този нов режим за предварително деклариране на данни има за цел подобряване на контрола върху движението на стоки с висок фискален риск в България и укрепване на фискалната прозрачност. Той се въвежда с цел увеличаване на ефективността на данъчните органи и намаляване на данъчните злоупотреби.