Борбата на САЩ с разклатените отношения и съкращенията на войските в Африка и още теми на среща на военните лидери

0
33
Африкански войници
Африкански войници. Снимка: Pixabay

Принудителното изтегляне на американските войски от базите в Нигер и Чад и възможността за прехвърляне на част от войските в други държави в Западна Африка ще бъдат ключови въпроси по време на срещата на най-високопоставения американски военен със своите колеги тази седмица на конференцията на началниците на отбраната, пише „Асошиейтед прес“.

Генерал Чарлз Куинтън Браун, председател на Обединения комитет на началник-щабовете, пристигна в Ботсвана в понеделник, когато САЩ са изправени пред критична точка на пречупване в Африка. Все по-често военните хунти, които свалиха демократичните правителства в Мали, Буркина Фасо и Нигер, преоценяват връзките си със САЩ и Запада и вместо това се обръщат за помощ в областта на сигурността към наемници, свързани с Русия.

В разговор с репортери по време на пътуването си до Габороне Браун заяви, че след като САЩ изтеглят своите 1000 военнослужещи от Нигер, включително и от критично важната база за борба с тероризма и безпилотни самолети, други западноафрикански държави искат да работят със САЩ и може би ще бъдат отворени за разширяване на американското присъствие. По думите му конференцията ще му даде възможност да разговаря с редица свои африкански колеги и да се запознае с техните цели и опасения. Браун подчерта:

„Има и други страни в региона, където вече имаме или малко присъствие, или поддържаме отношения.“

И уточни:

„Част от това е да разгледаме как да продължим да изграждаме тези взаимоотношения, които могат да ни предоставят възможности да позиционираме някои от способностите, които имахме в Нигер, на някои от тези места.“

САЩ трябва да водят диалог с тези държави, за да видят какъв тип и размер американско военно присъствие биха искали, категоричен бе той и добави:

„Ето защо тази конференция е важна.“

Браун и други представители на отбраната са на единодушното мнение, че конференцията е шанс да се покаже на африканските лидери, че САЩ могат да изслушват и да приемат местни решения. САЩ, казва един от служителите в отбраната, трябва да се приспособят към решенията, които африканците са намерили, а не да налагат външни западни идеали. Служителят, който говори при условие за анонимност, за да обсъжда военните отношения, заяви, че срещата в Ботсвана е възможност за укрепване на военните отношения на целия континент.

Съкращаването на войските в ключови бази в африканския регион Сахел повдига въпроси за това как да се води борба с нарастващата вълна от насилие от страна на екстремистки групировки, включително такива, свързани с групировката „Ислямска държава“ и „Ал Кайда“.

Служителят на отбраната заяви, че САЩ са обезпокоени от разпространението на екстремистка дейност от множество групировки по-специално в крайбрежната част на Западна Африка. Управляващата хунта на Нигер нареди на американските сили да напуснат страната след свалянето на демократично избрания президент на страната от разбунтували се войници през юли миналата година. френските сили също бяха помолени да напуснат, тъй като хунтата се обърна към руската наемническа група „Вагнер“ за помощ в областта на сигурността.

През октомври Вашингтон официално определи военния преврат като държавен преврат, което доведе до приемането на американски закони, ограничаващи военната подкрепа и помощ. Превратът има широки последици за САЩ, тъй като принуди войските да напуснат критично важната база за безпилотни самолети в Агадес, която се използваше за мисии за борба с тероризма в Сахел.

Високопоставеният служител в областта на отбраната коментира, че изтеглянето на американските сили и цялото оборудване от Нигер е завършено на около 30% и ще приключи на 15 септември, както се изисква. Длъжностното лице заяви, че темпото на изтегляне ще се променя, тъй като войските ще напускат в зависимост от това кога ще бъдат изведени оръжейните им системи и оборудването. В момента там остават около 600 военнослужещи. Скоро след това Чад нареди на силите на САЩ да напуснат военновъздушната база Аджи Косеи край Нджамена. Около 75 военнослужещи от специалните сили на американската армия се преместиха в Европа, а около 20 военнослужещи остават в страната заедно със силите за сигурност на морската пехота, назначени в посолството на САЩ.

САЩ определиха съкращаването на войските в Чад като временно и може да бъде преразгледано сега, след като президентските избори в страната са приключили. Браун заяви, че САЩ ще работят с ръководството на посолството в Чад, за да преценят какво ще бъде бъдещото американско присъствие там.

Някои африкански държави изразиха разочарованието си от САЩ заради налагането на въпроси като демокрацията и правата на човека, което мнозина смятат за лицемерие, като се имат предвид близките връзки на Вашингтон с някои автократични лидери в други страни. В същото време Русия предлага помощ в областта на сигурността, без да се намесва в политиката, което я прави привлекателен партньор за военните хунти, завзели властта в места като Мали, Нигер и Буркина Фасо през последните години.

Ключов елемент в дискусиите на САЩ с африканските лидери е да се признае, че Америка трябва да прецени какво иска и какво очаква от тези правителства и техните военни, твърди Мвемба Дизолеле, директор на Африканската програма в Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон. Дизолеле подчертава:

„Създателите на политики в областта на сигурността и отбраната в Съединените щати не трябва да подхождат към Африка с мисълта, че дълбоко във всеки африкански военен е американски офицер, който чака да излезе навън. Това просто не е реалистично. Всеки африкански офицер е офицер, който се опитва да направи най-доброто, което може.“

Той призна, че САЩ невинаги са готови да се ангажират с някои африкански държави поради различни пречки, като например закона Лийхи, който забранява предоставянето на определена военна помощ на чуждестранни сили, нарушаващи човешките права, и ограниченията на разходите на Конгреса, които ограничават помощта за държави, чието ръководство е било свалено по време на преврат.

„В същото време други държави като Русия и Китай ще предоставят всякаква военна помощ и оборудване, които африканските държави могат да си позволят да закупят“, изтъкна Дизуле.

Румен Радев: Увеличават се партиите, искащи третия мандат, докато още се обсъжда първият

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments