Премахването на незаконното кафе пред Народния театър е добра новина, която показва колко неработещи са контролните институции. Това коментира един от основателите на „Спаси София“ Борис Бонев във Facebook. Той изтъква, че на най-централната локация, 10 години, някой заема двойно по-голяма от разрешената площ и работи целогодишно вместо сезонно. Според него дължимата сума, само за допълнителната заета площ, е 900 000 лева. Огромни средства, които никой не знае дали са платени или изискани. По този казус Бонев е изпратил запитване до Фандъкова и чака отговор. По думите му тук идва въпросът за отговорността на натоварените с правомощия институции, а именно:
- Направление Архитектура и Градоустройство /НАГ/ и главният архитект са информирани от мен за този казус преди 2 години. Заповед за премахване е издадена едва през октомври т.г., а връчена през декември. Защо?
- Столичен инспекторат, очевидно си е затварял очите толкова години и не е извършил проверки, нито е наложил глоби, с които да накара собственика да спазва правилата! Тук включвам и районния инспекторат на Средец, който работи заедно с районния кмет.
- Всеки район има и цял Отдел контрол на търговската дейност и строителството, който пряко отговаря за нарушенията при преместваемите обекти. Проверките, ако изобщо ги е имало, не са дали резултат, както не дават и за обектите на ул. Витоша, която е изцяло окупирана от незаконни тенти и тераси.
На този хаос трябва да бъде сложен край, категоричен е Бонев. По думите му това е измама в ущърб на обществения интерес, честния бизнес и естетическото чувство на гражданите.
„За разлика от изброените институции, „Спаси София“ няма бюджет, механизми и правомощия да се бори с проблема, освен чрез сигнали, документи и публичност. Публичност, която дължим на съгражданите си, и която ще използваме винаги – и за свои и за чужди! Затова любезно съветвам кмета на район Средец, г-н Трайков, да не търси врагове в гражданска организация, а да поработи за подобряване на процесите в районното му кметство и район, които се управляват от кметове на Демократична България от 2015 г. Най-малкото защото и останалите две кафенета в Градската градина също са незаконни и трябва да бъдат премахнати.“, призова Бонев.
Същевременно кметът на район „Средец“ Трайчо Трайков публикува ден по-рано следния текст в социалната мрежа:
„Започвам този текст с една молба – когато сте научили от мен, че даден проблем вече е почти решен, няма смисъл да се снимате в гневна поза пред него и след три дни да обявявате победа (както постъпиха от „Спаси София“, след като разбраха, че има заповед за премахване на заведението пред Народния театър). В отделен пост ще напиша как можете наистина да помогнете, ако сте общински съветник (за да не стане сега много дълго), но на първо време и най-обикновена коректност е достатъчна.
Иначе днес наистина имаше положително развитие по темата – собствениците вдигнаха доброволно шатрите, масите, столовете и чадърите, но не и бара – с което основната част от заповедта за премахване все още не е изпълнена (снимките преди и след). Срокът за доброволно изпълнение е един месец, след като на 13 декември им връчихме заповедта, издадена от главния архитект на Столична Община (а до 27 декември може да се обжалва). Ако дотогава не се е случило, ще пристъпим към принудително премахване. Малка подробност – районните администрации не получават бюджет за такава дейност, цялото перо е в НАГ и Софинвест. Но ще намерим начин, както и досега.
Самото връчване не беше проста работа, тъй като дружеството-контрагент на Столична община по договора от 30.11.2012 г. , „БУЛ АУТО РЕНТ“ ЕООД, се оказа вписано в Търговския регистър с несъществуващ адрес. Но се справихме. Само се чудя как в Столична община са очаквали да получават пари от хора, които са почнали да лъжат, дето се вика още от съблекалнята.
Заповедта също получихме не много бързо – изпратихме констативния акт в НАГ в началото на април, а тя дойде през октомври. Но дойде. Чакаме заповеди за още няколко обекта, за които сме изпратили документи през лятото.
Преди това район Средец е съставил на заведението 10 акта за установяване на административно нарушение и е отправил няколко нотариални покани за изплащане на дължими суми, като при това дори не сме страна по договора. По тази причина цялата документация е изпратена до Дирекция „Общински приходи“, отдел „Ревизии и събиране на вземания“ към СО.
За последните две години в район Средец премахнахме няколко десетки незаконни преместваеми обекти – без изключение брадясали казуси, нови нямаме – както със собствени сили, така и в сътрудничество с НАГ, Софинвест и Столичен инспекторат (Иво Пенев). Приятна снежна вечер!“