„Грантове и кредити“ – това е било темата на заседанието на Европейския съвет, което се проведе чрез видеоконферентна връзка, съобщи премиерът Бойко Борисов.
„Тече един спор, който винаги го е имал – за грантове или кредити. Тези държави с по-слабите икономики предпочитат „грант“ – тоест някой да отиде и да им даде пари. Държавите със стабилни икономики казват – „даваме ви кредит, колкото искате вземете и после го върнете.“ За да стане по-ясно – казват – „ако искате грантове си направете данъците, каквито са в нашите страни.“.
Премиерът даде пример с Германия, където данъците били 40 процента, а в България – 10 процента. По думите му това е спорът и няма да се стигне до съгласие. Той добави, че има добре работещи модели между грантове и кредити, за които европейските лидери да се разберат. Следващата среща между тях ще бъде на 6 май.
„Тогава отново ще говорим и ще предоговаряме финансовата рамка, за да я обединим с един фонд за излизане от кризата. Как точно ще стане ЕС пое ангажимент да бъде съгласувано с нас.“
„Защото всичките ни икономики така са свързани, а и не само те – селското стопанство, авиация, машиностроене, авиация.“
„Към днешна дата 7,5% от БВП е заминал. Това са трилиони. Нещо по-лошо – милиони безработни. Ясното съзнание, че кризата дойде асимитрично, но всички сме наясно, че само като единна Европа едновременно можем да излезем от кризата.“
Борисов добави, че е наредил да се дават пари за проучване на ваксини и за лекарства, които дават положителни резултати. Той коментира и проблемите с миграцията и отбеляза, че му е омръзнало да му дават оценка.
Отваряме мярка за малкия бизнес – 173 милиона грант за над 20 000 фирми, съобщи Борисов. По думите му парите са пренасочени от ОП „Иновации и конкурентоспособност“ и ще важи за фирми с 20 % спад в оборота си. Тя ще бъде стартирана в началото на месец май. По думите на министър-председателя, вече се мисли и за средства в помощ на средния бизнес.
„Кандидатстването ще става по електронен път със системата ИСУН при максимално облекчена административна процедура и декларативен принцип. Между 3 000 и 10 000 лева за най-малките микрофирми. Да не отиде някой и да подаде за 1 000 фирми и да излъже, защото знаете, че има и такива След това подлежи за редния бизнес. Утре ще изпратя писмо до ЕК за да можем и от други програми да свалим още 200-300 милиона“.
Премиерът отбеляза и отворената вчера суапова линия между ЕЦБ и БНБ, като посочи, че това говори за доверие към държавата ни. Борисов допълни, че България и Хърватия очакват членство във валутен механизъм ERM II през юли месец.
„ЕЦБ ни отговори, че всичко, което е било необходимо, е направено. В знак на доверие към България снощи, ни отвориха суапова линия за 2 милиарда евро и то за колкото трябва време. Фиксирано до края на тази година или доколкото трябва. Надяваме се да не ни трябва. Много страни поискаха, не им дадоха, може да проверите“, заяви премиерът.