САЩ е важен стратегически партньор на страната ни и отдаваме голямо значение на развитието на двустранните търговско-икономически връзки. Това каза премиерът Бойко Борисов при срещата си с представители на Американската търговска камара, която е основана през 1912 г. и в нея членуват 300 000 компании от едрия и средния бизнес.
Американският бизнес беше представен от AES (American Energy Systems), Citi Bank, IBM, Google, MetLife, General Electric, Motorola Solutions, Raytheon, UPS и други. Пред него Борисов заяви, че се стремим към активизиране на диалога и взаимодействие в икономическата област като целта ни е оползотворяване на съществуващия потенциал за разширяване на деловото ни сътрудничество.
През последните години САЩ се нарежда сред първите 20 водещи външнотърговски партньори на България. Според данни от миналата година страната е 15-ият по значимост пазар за реализиране на български стоки зад граница. Пазарът в САЩ е и сред водещите експертни дестинации за реализацията на български изделия от високотехнологичния сектор.
„Значителен потенциал за инвестиции от САЩ има във високотехнологични сектори като информационните и комуникационните технологии, аутсорсинга на бизнес процеси, машиностроенето, електротехниката и електрониката“, изтъкна още премиерът Борисов.
По думите му българо-американските търговско-икономически отношения са се задълбочили силно. Това показват и годишните срещи на премиера с Американската търговска камара в България (AmCham), която е член на US Chamber of Commerce.
Търговията със стоки със САЩ е достигнала стойност от над 975 милиона щатски долара, а износът – над 633 милиона щатски долара (без включване на услугите), показват данни на Министерството на икономиката за 2018 г. Според оценка на Българската агенция за инвестиции общият обем на преките капиталовложения на САЩ в България за периода 1996-2016 г. е 1,69 милиарда евро, с което страната се нарежда на девето място по размер на преки чуждестранни инвестиции у нас.
Основната функция на Американската търговска камара е извършване на проучвания и подобряване на бизнес средата в интерес на нейните членове. Приоритетите й са постигане на максимална свобода за бизнеса в рамките на върховенството на закона, намаляване на регулациите, приемливо данъчно облагане, свободна търговия, подобряване на инфраструктурата и интернационализация.