Полагам огромни усилия да сближавам позициите на моите приятели от Севера, от Юга и от Централна и Източна Европа. Казвам това от позицията на представител на държава, която е в първата тройка на най-дисциплинираните във финансово отношение.
Това заяви премиерът на България Бойко Борисов от Брюксел, където вече четвърти ден текат преговорите между държавните и правителствените ръководители на Европейския съюз (ЕС), относно новия европейски бюджет.
Борисов уточни, че страната ние е сред държавите с най-нисък външен дълг, стабилен фискален резерв и преди да настъпи кризата, предизвикана от пандемията от коронавирус, години наред сме имали икономически растеж.
Той напомни, че преди броени дни България влезе в ERM II, а това е станало с помощта и единодушието на финансовите министри.
Той изрази своето разочарование от това, че не се коментират медицинската част на пандемията, както и мерки за нейното преодоляване. Премиерът настоя също, че е необходим единен медицински протокол не само за страните от Европейския съюз, но и за Европа.
По негово мнение, ако това не се случи, то има вероятност да се стигне до трагичните събития, които са присъствали в обръщенията на европейските лидери към гражданите, преди пандемията.
Едновременно с това днес излезе публикация в „Ню Йорк Таймс“, в която авторите определят България като пример за упадъка на демократичните стандарти в някои части на европейския континент.
Те сравниха държавата ни с Полша и Унгария и заявиха, че в тях има явен упадък на демокрацията, а управляващата партия ръководи подронването на демократичния процес.
При нас по техни думи това се прави от широк спектър действащи лица както намиращи се в управлението, така и извън него:
Включително малка група богати бизнесмени.