Министър-председателят Бойко Борисов коментира пред журналисти как си обяснява възникналите проблеми с водоснабдяването в страната – с климатичните изменения, интересите на определени кметове и опит за атака срещу властта. Водоснабдяването в Перник е нарушено от месец и половина и стартират спешни ремонти на водопроводи и пречиствателни станции, така че да се използва ефективно малкия обем на почти пресъхналия язовир „Студена“. Оказа се, че във водоизточника са останали 2 млн. и 600 хил. куб. вода, а не 4 млн., както беше съобщавано досега, пише „бТВ“.
През изминалата седмица ботевградският кмет Иван Гавалюгов пък заяви, че в язовир „Бебреш“ има вода за още 40 дни и не изключва сценария за воден режим в града. Коментарът му дойде след опит да бъде отстранен от поста си, по думите му – защото е засегнал интереса на „фамилия Златеви“ именно към водата от язовира. Днес премиерът беше запитан и какви мерки ще се вземат там, така че да се избегне криза с водата:
„Не го ли отстраниха? Вие виждате ли, че е суша или не виждате? В Австралия загинаха половин милион животни! Защо не си е оправил ВиК? Той е господар на ВиК, кметът. (…) Кои кметове блокираха обединяването на ВиК (…) Ботевград, Кресна, Берковица кметовете умишлено не искаха да се влиза във ВиК дружествата, да се окрупнят, да се ползват европейски фондове. Могат през ВиК явно да правят нещо… Що ми казваш преди 40 дни, що не ми казваш преди 1 година, че оставаш без вода?!“
Заместник-регионалният министър Николай Нанков отбеляза, че според ВиК-Ботевград няма опасност от воден режим, но при необходимост ВиК-София област е създала авариен план. Той добави, че няма опасност и в Шумен да останат без вода и че количествата ще стигнат до пролетното снеготопене.
Борисов сравни ситуацията с тази през 2013 година, когато заради високите сметки за електричество имаше протести в страната и това стана причината първото правителство на ГЕРБ да бъде свалено от власт.
„Върви един план, че има в различни градове водна криза, готвят се за февруари“.
„Сушата е най-големият проблем. Сушата в Делиормана надолу, в Шуменско, е чудовищна. Има места, където няма откъде да се докара вода. Има други, в които вода газят, жадни ходят – Перник е един от тези градове. Около „Студена“ и теца е мочурище от течаща вода, не е виновна сушата, виновен е човекът“, добави премиерът.
Ремонтът на новото съоръжение на Пернишката пречиствателна станция ще излезе около 3,2 милиона лева, а на старото – около 2 милиона лева. Средствата ще бъдат отпуснати от правителството. Стартирала е работата по магистралния водопровод, търсят се и още източници на вода за язовира.