Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов започна Светлата седмица, обиждайки и определяйки БСП, ДПС и „Демократична България“ като „токсични партии“.
„Отровното трио ни наричат токсични, нима БСП и ДПС не са токсични, „Да, България“ не са ли токсични, че никой не иска да работи с тях? Айде малко да си мерим думите.“, призова нетактично премиерът в оставка Борисов. Напомняме, че правителството му е в оставка, докато тече конституционната процедура за съставяне на нов кабинет.
„Не може уважаемата Нинова да каже по-бързо да връщаме мандата и да закриваме парламента, защото Бойко управлява. А те си направиха мнозинство, за да обслужат Радев, неслучайно не направиха план за пандемията, неслучайно не гласуваха мажоритарния вот“, смята Борисов.
За пореден път след изминалите парламентарни избори на 4 април от думите на лидера на ГЕРБ лъха страх и недоволство. Припомняме, че въпреки че станаха първа политическа сила, резултатите на ГЕРБ се понижават и дори не се доближават спрямо тези от първото им явяване на парламентарен вот – на 5 юли 2009 година партията печели 39,72% от гласовете спрямо тази година – с едва 26.18%. Тези данни показват тотален срив в доверието на хората към ГЕРБ. Факт е и че през изминалите години неведнъж хиляди излязоха по площадите с искане за оставката им, като през изминалата година демонстрациите станаха всекидневни. Те бяха прекратени заради COVID пандемията, която обхвана света, а не заради одобрението на управлението на Борисов, както неведнъж той самият е твърдял. Осъзнавайки това премиерът в оставка, откакто разбра изборните резултати и беше поставен в изолация със съпартийците си, не спира да прави извънредни пресконференции, на които да напада опонентите си, в това число и държавния глава на България:
„Целта беше една единствена, а именно – ЦИК, да се даде в ръцете на президента. ЦИК се назначава от Радев, но парламентът, за да бъде диктатът пълен, не му направиха методология кой ще бъде председател. Или ще направят същото като в парламента, къде им е методологията. Или, ако не му дадат удобните хора партиите, той ще решава. Абсолютно погазване на всички принципи, като от 20 члена в ЦИК ГЕРБ имаше 7, всички бяха на другите партии“, припомни той.
Най-вероятно Радев е фокус на нападките му, защото през изминалата година той беше определен като обединител на протестиращите. Напомняме и че самите демонстрации започнаха на 9 юли 2020 г. след две събития – едното, от които беше влизането на въоръжени и прокурори в сградата на президентската администрация. Исканията на протестиращите бяха две – оставка на Борисов и на главния прокурор Иван Гешев. Недоволството беше подкрепено от „Отровното трио“, от ПП „Възраждане“, „Изправи се. БГ“ и от хиляди граждани у нас и в чужбина.
Към атаките на президента тази сутрин се включи и Десислава Атанасова, която обяви, че „новите варвари са погазили не само Конституцията и законите, а превъртяха и времето, защото Изборен кодекс не е приеман за два дни, че да се оповести и със задна дата“.
„Така наречените нови варвари, защото такова нещо в правния мир не е съществувало до момента“, отсече тя.
По време на пресконференцията беше засегнато и решението да гласува с машини в секциите с над 300 избиратели. Борисов отбеляза, че фирмата с машините е дарител на „Да, България“. Той определя и конституционната процедура за съставяне на служебен кабинет като „глупост“. Позволява ли си премиерът в оставка да обижда най-върховния закон в България?! Преценете сами от изказването му:
„Има държави, към които ние се стремим, със 7-8 партийни правителства. Има държави като Белгия, които правят правителство по 1-2 години. Разбира се, там я няма тази глупост, която тук, със служебното правителство, защото те вярват на демокрацията и на политическите партии и на избора на съответния народ… Преди изборите политическите партии имат своите програми, тактика на действие. Това е нормално за демокрацията. Именно защото демокрацията е скъпо нещо, след това политическите партии са длъжни заради всички стотици милиони, които се дават за избори, да направят необходимото да има стабилно управление.“
Борисов припомня, че парламентарните избори са стрували на държавата над 100 млн. лева и твърди, че демокрацията е скъпо начинание.
„Още повече, че ги проведохме в пандемия. Още повече, че ги проведохме под острия поглед на наблюдатели от всички организации, които се занимават с тази дейност. Всички казаха, че изборите са честни и добре проведени.“
Истината обаче е че наблюдателите не казаха точно това, а че е имало множество изборни нарушения и именно те изтъкнаха, че ГЕРБ са имали преимущество, защото предизборно са раздавали държавни ресурси. Изглежда лидерът на партията е засегнат и от анализаторите, които твърдят, че избирателите си ги „отвели“. Той подчертава, че разликата с втората партия (бел. ред. – „Има такъв народ“) е 250 00 гласа. Но забравя да отбележи, че партията на телевизионния водещ се явява за първи път на избори и че народът й гласува огромно доверие.
Видеото с пресконференцията на Борисов е публикувано във Facebook. Отдолу преобладават коментарите на гражданите, които определят случващото се като „страх в ГЕРБ“ и „срам“.