Създаването често на служебни правителства дава възможност на президента Румен Радев да влияе все повече в политиката. Това коментира пред „БНТ“ Боряна Димитрова от „Алфа Рисърч“. Според социолога в дългосрочен план това може да доведе до едно отслабване на партийната система в България. И политическите сили трябвало да бъдат говори за това в своите битки.
Димитрова подчерта също така, че в тази ситуация държавният глава трябвало да играе ролята на умиротворител и на балансьор. Но със служебните правителства и фигурите, които подкрепял, той влизал в конфронтация с политическите субекти. В същото време имало и разклатено доверие към партиите като цяло у нас. Затова трябвало ясно да се очертае къде е тяхното пространство и къде е това на президента, защото едно съсредоточване на властта в един човек било много рисково.
По отношение на служебното правителство в него имало лица, които били много умерени като стил и социологът даде за пример премиера Гълъб Донев, както и министъра на външните работи. Но имало и такива, които яростно се противопоставяли на предишния кабинет.
В кабинета можело да бъдат видяни три групи. Едната е опозиция на сегашното ръководство на БСП. С това си действие Радев давал заявка към лявото пространство, но не и към социалистическата партия. Но в същото време президентът по думите на Димитрова не би се впуснал в лична война с Корнелия Нинова и сегашното ръководство.
Другите две крила били съветници на Радев, както и по-малко известни фигури, които са експерти.
Димитрова обясни също така, че България е една от малкото държави, в която има служебно правителство, защото по Конституция замисълът бил при остро политическо противопоставяне, да се проведат едни честни избори. Но у нас сме станали свидетели на това как именно служебният кабинет е дал старт на една нова политическа сила, която само за няколко месеца успя да се превърне в първа такава.