„Изминалата 2024 г. ще се запомни като най-слабата година в модерната история на българската енергетика.“
Така започва Facebook публикация на експерта Боян Рашев, която продължава по следния начин:
„Общото потребление на първична енергия в страната вероятно ще падне под 700 PJ (петаджаула), което е по-малко дори в сравнение с ковидната 2020 г. и представлява около 50% от отчетеното през 1988 г.
Потреблението на електроенергия за първи път ще падне под 36 TWh, а производството ще остане под 37 TWh, тоест ще завършим с по-малко от 1 TWh нетен износ. Лошото е, че износът все по-често се концентрира в слънчевите часове на деня, когато всички новоизградени фотоволтаици работят и цените са ниски, а вносът се реализира най-вече във вечерните пикови часове, когато цените са изключително високи.
Това значи, че във финансово измерение през 2024 г. България се превърна в голям нетен вносител на електроенергия като анти-рекордът беше постигнат през месец ноември. А само допреди година страната ни играеше ролята на износител от последна инстанция на Балканския полуостров…“
Това е началото на прогнозата ми за развитието на българската енергетика през 2025 г. Продължението можете да прочетете на страниците на новия брой на Forbes България. Графиката показва разбивката на произведената през 2024 г. електроенергия до 24.12.“
Традиции и обичаи на 24 декември: Денят на Свети Евгений и Бъдни вечер
[…] Боян Рашев: 2024 г. е най-слабата година в модерната истор… […]
[…] Боян Рашев: 2024 г. е най-слабата година в модерната истор… […]
[…] Боян Рашев: 2024 г. е най-слабата година в модерната истор… […]