Боян Рашев: Паниката на пазарите доведе до отрицателни резултати за фонда

0
19
Боян Рашев
Боян Рашев. Снимка: Facebook

Боян Рашев, известен анализатор на пазара на природни ресурси, коментира скорошните колебания в стойността на дяловете от Договорен фонд „Експат природни ресурси“.

След месеци на постепенен ръст и достигане на рекордни нива, фондът претърпя бърз спад в рамките на десетина дни, което доведе до отрицателни резултати от началото на годината. Според него този срив се дължи на паниката, обхванала пазарите, въпреки че цените на ключови суровини като злато, сребро, нефт и въглища остават стабилни или дори нарастват. Той подчертава, че добивните компании продължават да реализират значителни печалби. Публикуваме пълния текст на публикацията му във Facebook без редакторска намеса:

„Изменението на стойността на един дял от Договорен фонд „Експат природни ресурси“ е доста показателно – след няколко месеца на постепенно покачване и достигане на рекорд от 117,08 лв., виждаме бърз срив за 10-тина дни, който ни доведе до отрицателни резултати от началото на годината. Всичко се дължи на паниката, обхванала пазарите, която удари капитализацията практически на всичко…
Ясно видими са няколко изключения:

Цената на златото остава на рекордни нива около $2,450 на унция. Среброто също удържа над $27. Отчетите на златните и сребърните мини са рекордни. А започнат ли да падат лихвите, цените на златото и среброто отново ще ускорят ръстовете си.

Нефтът малко падна, но пак се върти около $80 на барел и добрите добивни компании правят страхотни печалби. Близкият Изток е пред мащабна война, а САЩ отчитат около 35 милиона барела спад на търговските запаси само за последните 6 седмици – не е като да липсва потребление. Въглищата даже поскъпнаха до $145 на тон. Отчетите на компаниите, които обслужват добива на нефт и газ, показват нови рекордни приходи и печалби – това се случва практически всяко тримесечие след средата на 2020 г. – ясно видимо е при Schlumberger, най-големият играч на този пазар.

Уранодобивът също показва невиждани в последното десетилетие финансови резултати, а пазарът се стресна от това, че казахстанската компания успяла да вдигне добива с 5%!? Да, ама глобалният дефицит още догодина ще бъде колкото целия им годишен добив…

С две думи, няма абсолютно никаква логика стойността на фонда да остане дълго на това ниско ниво, защото цените на суровините му са стабилни, а компаниите печелят все повече.

Аз използвам момента, за да купувам. Разбира се, всеки сам си преценя…“. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments