Бойци на „Ислямска държава“ застрашават огромни запаси от природен газ в Мозамбик

0
38
Бойци на Ислямска държава, Ирак. Снимка: wikimedia commons
Бойци на "Ислямска държава", Ирак. Снимка: wikimedia commons

Асмани Дади е чувала слухове за бойците на „Ислямска държава“. Един ден от тях се е оказал верен. Това се е случило през юли 2020 г., когато Дади е била ученичка в град Мочимбоа да Прая, Северен Мозамбик. Тя си спомня:  

Те дойдоха от гората и започнаха да убиват хора. Когато намираха деца, те ги отвличаха обратно в гората, а когато намираха мъже, им отрязваха главите.

Според Агенцията на ООН за бежанците това нападение е само една от проявите на разрастващия се бунт на свързаните с „Ислямска държава“ /ИДИЛбойци в южната част на африканската държава, в резултат на който са загинали най-малко 4000 невинни граждани, а близо един милион други са били принудително разселени.

Богат природен ресурс

Мозамбик разполага с огромни запаси от природен газ – ресурс, който, ако се експлоатира ефективно, може да промени съдбата на страната и да помогне на света, който в момента изпитва недостиг на природен газ за отопление на домовете и за захранване на промишлеността заради войната на Русия в Украйна. Действията на екстремистката групировка обаче застрашават цялото икономическо бъдеще на Мозамбик, като борбата срещу пропагандата й от години е международен проблем.

Военни сили от общо 10 държави се опитват да противодействат активно на терористите. Сред тях са и руандийските сили, които до голяма степен са успели да си възвърнат контрола над част от най-северната провинция Кабо Делгадо в Мозамбик, където се намират Палма и Мокимбоа да Прая.  Въпросът дали Мозамбик и неговите съюзници ще успеят да потушат атаките на групировката напълно, има глобални последици, тъй като понастоящем много страни по света са принудени да търсят нови източници на втечнен природен газ.

Мозамбик е една от най-бедните страни на света, но офшорните му блага могат да го превърнат в една от най-богатите държави в региона. В началото на 2010 г. в басейна на река Ровума, близо до границата на Мозамбик с Танзания, беше открито огромно газово находище. Коментирайки доказаните залежи на природен газ в морето от порядъка на над 100 трилиона кубични фута, един от специалистите в бранша оприличава бъдещия потенциал на бедната нация с този на Русия, която е всепризнат гигант в областта на природния газ и петрола.

Тъй като Европейският съюз се опитва да се откаже напълно от доставките на руски втечнен природен газ след непровокираната инвазия на Русия в Украйна, нуждата от алтернативни бъдещи източници от неутрални страни като Мозамбик е от решаващо значение, твърди Пол Еърдли-Тейлър, който е част от екипа на „Standard Bank“. Много други експерти от бранша също смятат, че втечненият природен газ е идеалното преходно гориво, когато държавите преминават от въглища към възобновяеми енергийни източници в опит да ограничат последиците от климатичните промени. Въпреки това, голяма част от активистите в областта на климата са категорични, че преходът трябва да бъде изцяло пропуснат, тъй като дори този източник на гориво да е сравнително по-чист, той също допринася за глобалното затопляне.

На практика светът ще зависи от доставките на втечнен природен газ в съвсем близко бъдеще. Войната в Украйна промени негативно очакванията както за цените, така и за предлагането.

Цените на природния газ са осем пъти по-високи от тези преди войната в Украйна. Не само цените, но и наличието на предлаганите продукти. Възможността световните пазари да разполагат с по-голямо количество природен газ, особено втечнен, е от решаващо значение,“, твърди високопоставен дипломат от Държавния департамент на САЩ, който следи отблизо ситуацията в Мозамбик.

След откриването на находището в Мозамбик крупни доставчици на петрол като гигантите „TotalEnergies“, „ExxonMobil“ и други заявиха, че ще инвестират в него. Мозамбик е изправен пред радикална трансформация. Правителството обещава, че развитието на човешките ресурси ще бъде в центъра на неговата стратегия, но скоро след това няколко високопоставени служители бяха въвлечени в корупционен скандал на стойност милиарди долари. Сега обаче страната е застрашена от далеч по-смъртоносна заплаха.

Присъствие на ИДИЛ в Мозамбик

На билото над Мочимбоа да Прая пазарните сергии са изгорели почти напълно – доказателство за борбата за отвоюването на града от бойците, свързани с ИДИЛ. Те са контролирали града в продължение на една година, докато руандийските сили са успели да ги отблъснат.

Групировката е започнала атаките си в страната в края на 2017 г. Първоначално малки групи мъже са нанасяли удари с бухалки и мачете. По-късно обаче те са започнали да използват огнестрелни оръжия и гранати. Екстремистката организация започнала да призовава последователи онлайн и да напада по-големи градове. Техният страховит „почерк“ се изразява в обезглавяването на членове на местните сили за сигурност и цивилни лица, като наред с това разпространяват активно своята пропаганда. Мотивите, организационната структура и ръководството им до голяма степен не са напълно ясни.

През март миналата година бойците на „Ислямска държава“ извършиха едно от най-бруталните си нападения и превзеха град Палма в Кабо Делгадо, оставяйки след себе си много трупове, някои от които обезглавени. Малцина анализатори в областта на сигурността публично изразиха позицията си, че вече е възможно групировката да бъде потушена, тъй като в района са разположени солидни военни сили на Мозамбик.

При атаката си миналата година обаче терористите успяха да проникнат в града, който е икономически център  на страната, и да атакуват от три различни посоки. По време на нападението те разрушиха клетъчна кула, за да прекъснат комуникациите, а след това обезглавиха няколко шофьори на камиони по пътя към Палма, като по време на пътуването си ограбиха банки и магазини. Мозамбикските сили, както многократно се е случвало в по-малките градове, не успяха да ги спрат навреме. Както стана ясно по-късно, нападението донесе на страната опустошителни икономически последици. Компанията „TotalEnergies“ обяви, че поради форсмажорни обстоятелства (непредвидими обстоятелства, които не позволяват изпълнението на договор) се налага да прекрати дейността по добива на газ в страната.

Правителството на Мозамбик, което отдавна е обвинявано, че омаловажава действията на екстремистите, се сблъска с реалната перспектива да загуби както икономическото си бъдеще, така и цялата провинция Кабо Делгадо в полза на ИДИЛ. Правителството на Мозамбик не пожела да даде коментар по темата.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments