„СЕСПА е ключова система в сектор „здравеопазване“. Тя следи наличностите на някои лекарства и на база на данните в нея, при спад на наличностите, се забранява износа. Целта е да се гарантира наличност в страната на важни лекарства.“
Това коментира във Facebook Божидар Божанов, като публикацията му продължава по следния начин:
„Видимо от статия в „Капитал“, с нея има множество проблеми. Например: ползва софтуер на Oracle без лиценз и са натрупани над 1 млн. задължения към Oracle.
От доклад на Информационно обслужване преди 2 години става ясно, че най-важното в системата – формулата за наличностите – е грешна. Тя не спазва закона, но пък в доклад на ДАНС след това се казва, че превратното тълкуване на закона било правилно, защото гарантирало повече наличност.
От публичната част на системата се вижда, че тя е изградена с Oracle Apex – т.нар. low-code платформа, която е подходяща за изграждане на малки и сравнително прости системи. Идеята на такива платформи е да се ползват за създаване на бизнес приложения без необходимост да се пише сложен код, като така пестят време и пари.
Този избор създава доста проблеми с поддръжката и надграждането на системата. Заключва системата завинаги да ползва продукта на Oracle и като цяло е лош избор за такива важни системи, които имат перспектива да се усложянват сериозно във времето.
За да се уверя, че всичко е написано именно на Apex, в предния парламент поисках от ИАЛ кода на системата (който по закон трябва да е публичен, но не е). Това потвърди горното – реален „код“ няма, има Apex проект, където е описано поведението на системата, по специфичен за Oracle начин.
Системата трябва да бъде изградена отново, но това е пореден пример за нуждата от по-добри механизми за изграждане и поддръжка на информационни системи в публичния сектор.
Затова съм подготвил изцяло нов закон, който да създаде структурни и процедурни условия държавата да може да управлява софтуер адекватно.
Настоящото положение на ad-hoc решения, кърпене на кръпки, полу-работещи системи, за които никой не отговаря, игнориране на total cost of ownership и недостиг на човешки ресурси не може да продължава.“
В търсене на туристи: 4 страни, които активно посрещат пътници