„Печатът е символ на бюрокрацията, а неговото отпадане е важно и за гражданите, и за самата администрация.“
Това коментира в социалната мрежа Facebook бившият министър на електронното управление в правителството на Кирил Петков от „Демократична България“ /ДБ/ Божидар Божанов. Той е категоричен:
„Печатът пречи по няколко начина – предпоставя присъствен процес (защото електронно не могат да ти сложат печат). Когато се електронизира даден процес, но печатът остане задължителен, документите стават „снимки“, в които не може да се търси, не може да се вади информация. Печатът е и инструмент за административен произвол – да те върнат няколко пъти, защото нямаш правилния печат.“
Божанов подчерта още, че печатът е контрапункт на електронното и ефективно управление и трябва да бъде премахнат от всеки процес и от очакванията на всеки държавен (и не само) служител.
В същото време от поста му става ясно, че за отпадането на печата са необходими законодателни промени, защото той е уреден в указ на Държавния съвет и може да бъде отменен или променен само с нормативен акт на Народното събрание.
„Дори трябва изрична забрана за използване на печати и глоби за това. Ние имаме готов кратък законопроект, но печатът се е пропил толкова дълбоко, че докато бях министър, направих работна група, която стигна до извода, че трябва нов закон, който да уреди материята в цялост. Следващият парламент може да свърши това“, написа още бившият министър на електронното управление. И допълни:
„Стъпка по стъпка, държавата може да бъде модернизирана. Всички тези стъпки изглеждат малки, но изискват доста работа и сблъсъци със стени в парламента. Но мисля, че ще успеем да бутнем тези стени.“