Започва подготовка на система за електронно дистанционно гласуване. Това заяви министърът на електронното управление Божидар Божанов, съобщиха от пресцентъра „Демократична България“ /ДБ/. Той припомни, че въвеждането му е записано в коалиционното споразумение на управляващите.
От миналата седмица техническата спецификация е в Централната избирателна комисия /ЦИК/, за да започне изграждане на системата, където ще се използва пилотно. Там ще се предостави достатъчно дълъг период за тестове, преди да се приложи в реална среда.
“Със сигурност няма да я прилагаме на предстоящите местни избори. Първоначалните гласувания ще се използват за определени групи хора – българите в чужбина, командировани лица, които имат причина да не гласуват в секция”, каза Божидар Божанов.
По думите му, има достатъчно криптографски методи, използвани от Естония и Швейцария, които гарантират и могат да докажат на трета страна, че данните не са били подменяни. По-трудно е да се осигури сигурност на крайните устройства за гласуване, че нямат инсталиран вирус, който да промени вота на хората.
Естонците имат добри практики като изпращане на кодове за верификация, при желание, възможност за промяна на гласуването до края на изборния ден, използване на декстоп клиент, който сам проверява състоянието на компютъра. „Няма 100-процентова сигурност, но има достатъчни гаранции, че няма да има системно изкривяване на резултата от вота“, категоричен е Божанов.
Според министъра би било грешка, ако се откажем от машинното гласуване. Комбинацията между машинно и електронно намира за добра идея. „Предстои да обсъдим предложението на един от коалиционните партньори за връщане на хартиените бюлетини, да направим тестове и анализи на гласуването от миналата година“, каза той.
Божанов обяви, че вече няма е нужно да губим време и да пътуваме до различни населени места, когато КАТ ни глоби, ако решим да платим. Ведомството му е подготвило промяна в Закона за движение по пътищата, с която не се налага първо глобите да бъдат връчени и едва след това платени. Остарелият закон е особено затормозяващ в случаите, а те са чести, когато настоящият адрес на гражданина се различава от постоянния.
“Предложението на Министерството на електронното управление /МЕУ/ за промяна в закона е – когато решим, че няма да обжалваме фиша или наказателното постановление, можем да го платим и от този момент той се счита за връчен”, каза министър Божанов. Така електронното получаване и заплащане на глобите по фишовете ще облекчи живота на гражданите.
Редът за връчване си остава същият, с добавката за възможност за електронно връчване. За целта гражданинът трябва да има профил в Системата за сигурно електронно връчване /ССЕВ/, която се поддържа от електронното министерство. Така освен че ще можем да платим фиша електронно, той ще ни бъде връчен електронно. Ако в период от 7 дни не го изтеглим от ССЕВ, фишът ще бъде връчен по стария ред – на хартиен носител.
Контролните точки засега остават като концепция – те присъстват в системата на КАТ и на “Автомобилна администрация”, но ще ги премахнем от физическия свят, т.е. синият талон на хартия ще отпадне, каза още Божанов.
Вече се работи по мобилното приложение, което ще позволи гражданите да използват е-услуги и ССЕВ, като се идентифицират през телефона си, каза още министърът на електронното управление. Така отпада нуждата от квалифициран електронен подпис или персонален идентификационен код (ПИК) на НАП или НОИ.
Зад мобилното приложение стои криптографска система, заимствана от Естония. При нея ключът за достъп, който ще има гражданинът, е разделен на две части – между устройството и сървърната част. „Така при пробив в едно от двете места, да не се допуска пробив на нашата самоличност. Мобилното приложение трябва да е готово до края на годината и хората да могат да го инсталират на мобилните си устройства и да използват най-често предоставяните е-услуги„, обясни електронният министър.