Божидар Божанов: Защо ГДБОП не е спазил закона и е предал материалите по „осемте джуджета“ на ВКП?

0
134
Божидар Божанов
Божидар Божанов. Снимка: "Демократична България"

Депутатът от ПП-ДБ Божидар Божанов написа коментар в социалната мрежа Facebook във връзка с разследването на „осемте джуджета“. Той поиска да знае защо ГДБОП не са предали материалите по случая на Софийска градска прокуратура /СГП/, а директно на ВКП. Това според него е равносилно на предаването им на тогавашния главен прокурор Иван Гешев. Публикуваме неговия коментар без редакторска намеса:

„С Надежда Йорданова питахме министъра на вътрешните работи защо ГДБОП (докато той е бил директор) е предала материалите по разследването на „осемте джуджета“ на върховна касационна прокуратура (т.е. на Гешев), вместо на първоинстанционна прокуратура – софийска градска (СГП) или специализираната.

Допускането ни беше по линия на това, че в разследването е имало магистрати от СГП и затова не са предадени там, макар че иначе тя е компетентна по разследване на магистрати.

Според отговора, обаче, решението било заради „протичащите към онзи момент изменения в ЗСВ и НПК по закриване на специализираното правосъдие“. Само че, малка подробност е, че законопроектът за закриване на специализираните съд и прокуратура, е публикуван за обсъждане две седмици след като материалите са предадени на ВКП. Защо ГДБОП тогава е решила да не прилага действащ закон, заради евентуално предстоящо негово изменение, не е ясно. Надявам се причината да е била неяснота коя е компетентната първоинстанционна прокуратура, а не желанието първо Гешев да се запознае с материалите.

Друго странно нещо е, че според отговора, ВКП е образувала досъдебното производство – нещо, което по принцип не се случва (върховната прокуратура не би трябвало да образува досъдебни производства). Задали сме въпрос и на прокуратурата дали това действително е както пишат МВР.

Тези процесуални детайли на пръв поглед са скучни. Но практиката показва, че решението за едно или друго процесуално действие по дела с висок обществен интерес, може да бъде мотивирано не само от целите на наказателното преследване, а от други мотиви. И трябва да се задълбаем, за да установим реалните причини, връзки, зависимости, мотиви, вкл. дали е имало политически такива.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments