Управлението на горите е приоритет и отговорност на държавите членки на Европейския съюз, заяви министърът на земеделието, храните и горите проф. д-р Христо Бозуков. Това се случи по време на заседанието на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство, което се провежда в Люксембург.
Българският земеделски министър изтъкна, че може да бъде постигнат баланс между трите стълба на устойчивост, само ако той бъде съобразен с националните и регионалните особености на горското стопанство. По думите му, това може да бъде достигнато задължително с участието на всички заинтересовани страни, както и отчитане на финансовите нужди за поддържане на баланса. Той посочи:
„Необоснованото ограничаване на икономическите ресурси на горите, при липса на външно финансиране, в крайна сметка ще доведе до влошаване и на всички останали функции на горите, поради невъзможност за адекватното им управление.“
Христо Бозуков каза още, че остойностяването на екосистемните услуги от горите ще допринесе значително за засилване на техните социални функции и ще подпомогне за диверсифициране на приходите от горите.
По отношение на предвиденото законодателно предложение относно наблюдението, докладването и събирането на данни за горите на ЕС, проф. Христо Бозуков обясни, че предложеният подход от ЕК не е най-ефективният метод за постигане на тази цел. Той уточни:
„Приветстваме готовността на ЕК да използва технологии за дистанционно наблюдение в горите, доколкото това не носи допълнителни разходи за държавите членки.“
Земеделският министър е категоричен, че предвидените в Стратегията на ЕС за горите за 2030 година нови индикатори за устойчиво управление на горите и схеми за доброволно сертифициране следва да се надградят и допълни:
„Те не трябва да пренебрегнат съществуващите и одобрени критерии и показатели, разработени в рамките на Министерския процес за опазване на горите в Европа, преименуван на „Горите на Европа.“