„След Брекзит Европейският съюз и държавите членки са предоставили 63 млрд. евро за 2020 г. като помощ за развитие на страните от Третия свят. Това са близо 9 млрд. евро по-малко от средствата, предоставени през 2019 г., когато Великобритания все още отчита своята помощ с тази на Съюза“. Това каза изпълнителният директор на Българската платформа за международно развитие /БПМР/ Петър Бучков, представяйки българската страница в AidWatch Report 2021 на „CONCORD Europe“ по време на информационно събитие, посветено на журналистиката за развитие, проведено днес в София.
Събитието представи и световната премиера на годишния доклад „Малцинствата и коренното население 2021: Фокус върху COVID-19”, подготвен от Minority Rights Group International (MRGI), представен от проф. Мария Нейкова.
Докладът AidWatch на CONCORD Europe събира информация и дава препоръки относно качеството и размера на помощта за развитие, предоставяна от държавите-членки на ЕС и Европейската комисия на развиващите се страни.
Според Петър Бучков въпреки намалелите средства в абсолютна стойност, последствията от пандемията и намаляването на брутния национален доход (БНД) повишават процента на официалната помощ за развитие спрямо БНД до 0.5% за целия Европейски съюз.
„Що се отнася до България, страната ни повишава размера на двустранната си помощ до 8 млн. евро за 2020 г., като едва 3.7 млн. са за проекти в страните партньори от Западните Балкани, Черноморския регион и горещи точки като Сирия, Афганистан и Ирак, а останалите над 4 млн. евро са за издръжка на бежанците у нас“, каза Петър Бучков и допълни, че помощта по многостранна линия, предоставена от страната ни към бюджета на ЕС за външна дейност, агенции на ООН, Световната банка и други, достига 73 млн. евро за същия период.
Сред препоръките, които той изброи към българското правителство, бяха: рестартиране процеса и работата по създаване на Закон за сътрудничеството за развитие и създаване на агенция за Българската помощ за развитие; увеличаване на делът на двустранната помощ; създаване на ефективна комуникационна кампания, която да представи пред обществото ползите от участието на България в международното сътрудничество за развитие; засилване на участието на български организации в предоставянето на помощта.
Проф. Мария Нейкова представи основните предизвикателства пред малцинствата и коренното население, предмет на доклада на Minority Rights Group International. Фокусът на изследването е COVID-19 и неговото отражение върху тези групи.
„Въпреки че е широко признато, че тежестта на COVID-19 беше понесена тежко от малцинствата, коренните народи и мигрантите, настоящата криза просто изостри реалността, която често се пренебрегва“, сподели проф. Нейкова.
Според нея огромното неравенство около здравното осигуряване, храненето, условията на живот и други, са основните причини, които излагат тези групи на хронични заболявания, болести и смърт.
„Всичко това просто се ускори по време на пандемията и в резултат доведе до по-високи нива на заразяване и смъртност сред тези групи“, заключи Мария Нейкова като сподели, че след коронавирус е невъзможно да се игнорира дълбокото изключване на много групи от правото на здравеопазване и опасностите от това не само за пряко засегнатите общности, но и света като цяло.
В доклада има и специална страница, посветена на България, която представя проблемите, пред които са се изправили малцинствените групи в страната ни по време на локдауните през 2020 г., като се обръща особено внимание на нарушаването на основни права на човека, публично известни с блокирането на цели квартали в отделни градове.