„Не приемаме по никакъв начин този израз „фалшиви болнични“ и никога няма да го приемем.“
Това заяви доктор зам.-председателят на Българския лекарски съюз доктор Николай Брънзалов пред „БНТ“. Допълни също, че не е виждал или издавал подобен документ.
В становище на общопрактикуващите лекари в България е написано, че такива фалшиви болнични листа няма. Може да не съответстват на конкретното здравословно състояние на даден пациент, но „фалшив“ е прекалено тежко обвинение.
Брънзалов изтъкна, че болничният е финансов документ. а ако не е с вярно съдържание, то говорим за престъпление. Темата става актуална от момента, в който работодателите не желаят да заплащат първите 3 дни от листа, а от Националния осигурителен институт (НОИ) също отказват.
По негово мнение предложението за второ лекарско мнение на доктор, който е посочен от Регионалните здравни инспекции (РЗИ) или работодателя не е добър вариант. Дейността на службите по трудова медицина се заплаща от собствениците на бизнес. Така те гледат на болните с други очи.
От Искра.бг припомняме статистиката, че военните и чиновниците си взимат най-много болнични по празниците, като те са до 3 дни, тоест заплащани от работодателя, а не от Националния осигурителен институт. Те се използват и за удължаване на уикенди.
След военните и чиновниците в топ 3 се нареждат учителите. При тях 25,91% от всички болнични са до 3 дни. Най-малко кратки листове си взимат самоосигуряващите се лица – около 3 на сто.