На фона на влошаващата се втора вълна на пандемията от COVID-19 и нарастващия вътрешен натиск, министърът на здравеопазването на Бразилия Едуардо Пазуело обеща по-рано днес да ваксинира цялото население на страната срещу COVID-19 през 2021 г. Дръзкото изявление дойде след отправените критики, че федералното правителство на Бразилия не е подготвено за масова кампания за имунизация и не е успяло да осигури добре организирана верига за доставка на ваксините.
В радиоинтервю Пазуело повтори, че министерството възнамерява да закупи ефективни ваксини на различни компании, които са одобрени от здравните регулаторни органи, и са на разумни цени, предаде „Reuters“.
Бразилия е на второ място по смъртност от новия коронавирус след САЩ, като смъртните случаи, регистрирани до момента, вече са повече от 178 000. Страната с размер на континента, с население от 212 милиона души, е регистрирала 6,7 милиона потвърдени случая на заразени. Въпреки че Бразилия разполага със завиден брой национални кампании за ваксинация и добра система за обществено здраве, която може да отговори на нуждите на населението, президентът Жаир Болсонаро многократно е отричал сериозността на вируса и е скептичен относно ефективността на ваксината. Държавният глава заяви, че той самият не желае да бъде ваксиниран.
През последните няколко дни правителството даде множество различни срокове за това кога могат да започнат ваксинациите. Първоначално идеята беше това да се случи през март, но по-късно Пазуело заяви, че кампанията може да започне още през януари или февруари. По-късно той добави, че някои ваксинации могат дори да бъдат направени по-късно този месец. Федералното правителство е под натиска на губернатора на най-многолюдния и богат щат в Бразилия – Сао Пауло.
Губернаторът Жоао Дория осигури достъп до ваксината, разработена от китайската компания „Sinovac“, като обеща ваксинирането да започне до 25 януари, със или без помощта на федералното правителство. Междувременно федералното правителство обяви писмено намерението си да закупи 70 милиона дози от ваксината на компанията „Pfizer“, както и около 100 милиона дози от тази на „AstraZeneca“. Все още се очаква одобрението на регулаторните органи в страната. Правителството заяви, че до момента е уредило 300 милиона дози чрез споразумения с няколко производители.