Обезлесяването на тропическите гори на Амазонка в Бразилия се повиши до най-високото си ниво от 2008 г. насам, съобщава космическата агенция на страната (Inpe), цитирана от “BBC”. Общо 11 088 кв. км (4281 кв. мили) тропически гори са унищожени от август 2019 г. до юли 2020 г. Това е 9,5% увеличение спрямо предходната година.
Амазонка е жизненоважен склад за въглерод, който забавя темпото на глобално затопляне. Учените казват, че е гората е претърпяла загуби с ускорена скорост, откакто Джайр Болсонаро встъпи в длъжност през януари 2019 г. Бразилският президент насърчи земеделието и минната дейност в най-голямата тропическа гора в света.
В Амазонка живеят около три милиона вида растения и животни и един милион местни хора. Последните данни отбелязват значително увеличение на изгорената растителност от 7536 кв. км, обявени от Inpe през 2018 г. – годината преди Болсонаро да встъпи в длъжност. Новите данни са предварителни, като официалната статистика ще бъде публикувана в началото на следващата година.
Бразилия си беше поставила за цел да забави темповете на обезлесяване до 3900 кв. км годишно до 2020 г. В допълнение към насърчаването на развитието в тропическите гори, президентът Болсонаро също е намалил финансирането на федералните агенции, които имат правомощия да глобяват и арестуват земеделски производители и дървари, нарушаващи законите за околната среда. Преди това Болсонаро се е сблъсквал с Inpe заради данните за обезлесяването. Миналата година той обвини агенцията, че срива репутацията на Бразилия.
В изявление бразилската неправителствена организация Climate Observatory казва, че цифрите „отразяват резултата от успешна инициатива за унищожаване на капацитета на бразилската държава и инспекционните органи да се грижат за нашите гори и да се борят с престъпността в Амазонка“. Някои служители обаче заявиха, че фактът, че темпът на нарастване е по-нисък от този, регистриран миналата година, е знак за напредък. Пред репортери заместник-председателят Хамилтън Моуао заяви:
“Въпреки че не сме тук, за да отпразнуваме това, това означава, че усилията, които полагаме, започват да дават плодове.”