Брекзит: Борис Джонсън ще лети до Брюксел, тъй като времето за търговското споразумение изтича

0
106
Брекзит
Снимка от Pixabay

Борис Джонсън ще отлети за Брюксел по-късно, за да проведе дискусии с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен по въпросите, свързани с потенциалното споразумение, което да бъде в сила след изтичане на преходния период на Брекзит. Времето за договаряне на сделката изтича, като срокът е до 31 декември, тъй като след този ден Обединеното кралство спира да спазва разпоредбите на ЕС в областта на търговията, предава BBC.

Двамата ще проведат дискусиите си по време на официална вечеря, след като преговорите до момента не се увенчаха с успех. На дневен ред са сериозни разногласия по отношение на правата в областта на риболова, разпоредбите за бизнес конкуренцията и начина, по който ще се ръководят стъпките по споразумението.

По време на вечерята министър-председателят Джонсън ще представи списък на основните спорни точки, които има с Урсула фон дер Лайен, която представлява лидерите на 27-те държави от ЕС. „Това наистина е решаващ момент.“, заяви политическият редактор на „BBC Newsnight“ Николас Уат. Всяка една стъпка, свързана с напредъка по изглаждане на разногласията, постигната от двамата лидери, не означава, че е сключена сделка, а по-скоро проправя пътя за повече дискусии между високопоставените лица, смята той.

Предстои лидерите на ЕС да се срещнат за своята среща на върха в четвъртък. Източник от правителството на Обединеното кралство заяви, че напредъкът на политическо ниво може да позволи преговорите между британския главен преговарящ за Брекзит – лорд Фрост и европейския министър Мишел Барние да се възобновят през следващите дни. Все пак източникът добави, че е важно да бъдем „реалисти“, тъй като е напълно възможно споразумение да не бъде постигнато. Източници от ЕС обясниха пред „BBC“, че Барние е информирал европейските министри на блока, че има реалната опасност споразумение да не бъде постигнато преди крайния срок.

В отделни дискусии, които се проведоха вчера, Обеднинеото кралство и ЕС постигнаха споразумение относно специфични търговски договорености, касаещи Северна Ирландия – включително граничните проверки след Брекзит и правилата за търговия със Северна Ирландия, както и как ще функционира новата граница на Ирландия по море. Това означава, че Обединеното кралство вече се е отказало от плановете си да отмени части от споразумението за излизане от ЕС, подписано миналата година, което би могло да наруши международното право. Депутатът с консервативни възгледи сър Роджър Гейл заяви пред „BBC“, че не смята, че Даунинг Стрийт „разбира напълно степента на неодобрение в целия Европейски съюз“ относно плана на Обединеното кралство да отмени споразумението за излизане от съюза, което той нарече „израз на недобросъвестност„. Споразумението е важен фактор за бизнеса, смята политическият репортер на „BBC“ Джейн Маккормак, особено що се касае до Северна Ирландия. „Въпреки това някои компании и политически партии няма да бъдат толкова отворени към идеята, когато видят по-фините подробности за това, което е решено.“, каза тя.

Брекзит – Основните опорни точки:

  • Брекзит беше приет, но правилата нямаше как да се променят отведнъж: Обединеното кралство се оттегли от Европейския съюз на 31 януари 2020 г., но лидерите имаха нужда от време, за да договорят условията, които ще бъдат в сила след изтичане на преходния период, като имаха на разположение общо 11 месеца.
  • Понастоящем текат дискусии: Обединеното кралство и ЕС имат срок до 31 декември 2020 г., за да договорят търговска сделка, както и други клаузи, като разпоредбите в областта на риболова.
  • Ако не се постигне споразумение: Ще бъдат въведени гранични проверки и данъци за стоките, пътуващи между Обеднинеото краслвто и ЕС. Въпреки това независимо дали ще се осъществи сделката или не, ще влязат в сила промени.

Обединеното кралство и ЕС имат разногласия по отношение на така наречените „равни условия“ – набор от споделени правила и стандарти, с които се цели да се гарантира, че бизнесът в една държава няма несправедливо предимство пред конкурентите си в други държави. Брюксел настоява Обединеното кралство да спазва стриктно правилата на ЕС в различни аспекти, като правата на работниците и екологичните разпоредби, но според него целта на Брекзит е да се освободи от спазването на общите правила и да потвърди националния суверенитет. И двете страни не са съгласни по начина, по който трябва да се разрешават бъдещи търговски спорове. По отношение на риболова двете страни продължават да спорят за това колко обхватен достъп трябва да имат европейските риболовни лодки до британските води и какво количество риба трябва да им бъде позволено да ловят от следващата година нататък.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments