Брекзит: ЕС предприема съдебни действия срещу Обединеното кралство

0
170
Брекзит
Снимка от Pixabay

ЕС е предприел съдебни действия срещу Обединеното кралство заради плановете му да отмени някои точки от споразумението, касаещо Брекзит. Крайният срок, който ЕС беше дал на британското правителство да премахне части от законопроекта за вътрешния пазар изтече вчера.

Официалното уведомително писмо“ в крайна сметка може да доведе до съдебно дело срещу Обединеното кралство пред Европейския съд, най-висшата юрисдикция на ЕС. Въпреки това ЕС не се е оттеглил от преговорите за търговската сделка, която беше дискутирана след влизането в сила на Брекзит. Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че Обединеното кралство ще има време до края на ноември да отговори на притесненията на ЕС относно законопроекта. Търговските преговори между Обединеното кралство и ЕС продължават в Брюксел и през настоящата седмица.

Премиерът Борис Джонсън заяви, че и двете страни трябва „да продължат напред“, ако не бъде постигнато споразумение до средата на октомври. В кратко изявление Фон дер Лайен заяви, че законопроектът е в „пълно противоречие“ с това, което Обединеното кралство е приело да изпълни, особено що се касае до отношенията с Ирландия. Тя добави, че законопроектът по своя характер е „нарушение на задължението за добросъвестност„, съдържащо се в споразумението за оттегляне, което анулира членството на Великобритания в ЕС през януари.

Говорител на правителството на Обединеното кралство заяви, че законопроектът е необходимата предпазна мярка за защита на търговията между различните части на Обединеното кралство. Той добави, че правителството ще отговори на писмото на ЕС „когато му дойде времето„.

Депутатите на острова изразиха окончателната си подкрепа за законопроекта, касаещ вътрешния пазар по-рано тази седмица. Той обаче ще трябва да бъде одобрен от Камарата на лордовете, преди да влезе в сила официално.

Писмото, изпратено до Обединеното кралство, е първият етап от процеса, който Комисията прилага срещу държави, за които смята, че са нарушили законодателството на ЕС. Подобни действия могат да доведат до съдебен процес срещу въпросното правителство. Съдът на ЕС продължава да има правомощия над Обединеното кралство по време на преходния период, включително по отношение на тълкуването и прилагането на споразумението за оттегляне. Освен това той има правомощия да принуди държавите да се съобразяват с неговите решения, включително налагайки финансови санкции. Повечето дела обаче се уреждат преди това и може да отнеме много години, докато делото стигне до най-висшата юрисдикция на ЕС.

Какво представлява законопроектът за вътрешния пазар?

Законопроектът определя правила за функционирането на вътрешния пазар на Обединеното кралство, а именно търговията между Англия, Шотландия, Уелс и Северна Ирландия  след края на преходния период, касаещ Брекзит през януари. Той предлага следните клаузи:

  • Да не се извършват нови проверки на стоки, които се придвижват от Северна Ирландия към останалата част на Великобритания
  • Предоставяне на правомощия на британските министри да променят или да не прилагат правила, свързани с движението на стоки, които ще влязат в сила от 1 януари, дори ако Обединеното кралство и ЕС не успеят да постигнат алтернативно споразумение чрез търговска сделка
  • Предоставяне на правомощия на британските министри да отменят предварително договорените задължения, свързани с подкрепа от страна на правителството, а именно подкрепата, насочена към бизнеса.

В законопроекта изрично се посочва, че тези правомощия трябва да се прилагат, дори ако са несъвместими с международното право. Министрите твърдят, че законодателството е необходимо за предотвратяване на налагане на неправомерни тарифи за стоки, пътуващи от останалата част на Великобритания до Северна Ирландия, ако преговорите с ЕС за споразумение относно свободната търговия не се развият успешно.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments