Европейският съюз трябва да представи предложения за справяне със спора за търговията в Северна Ирландия, съобщава „BBC“. Великобритания иска да промени споразумението, постигнато като част от процеса по Брекзит, за да позволи на стоките да се движат по-свободно между Великобритания и Северна Ирландия. В него се казва, че настоящите правила налагат твърде много бариери пред продажбата на охладени меса и други продукти. Очаква се предложенията на ЕС, които той нарича далечни, да включват облекчаващи проверки на стоки и лекарства.
В началото на годината беше въведено ново споразумение след Брекзит – известно като Протокол за Северна Ирландия – за да се предотврати проверките по границата между Северна Ирландия и Република Ирландия. Решението включва запазването на Северна Ирландия на единния пазар на ЕС за стоки, но това от своя страна създава нова търговска граница с Великобритания. Съюзниците казват, че това подкопава мястото им във Великобритания.
Изглежда и двете страни са съгласни – макар и в различна степен – че протоколът създава известни трудности за хората и бизнеса в Северна Ирландия. Преговорите, които вероятно ще продължат няколко седмици, са първата стъпка в опитите да се постигне по-добро споразумение.
„Внимателно слушане“
Заместник-председателят на Европейската комисия Марос Шефчович заяви, че новите предложения за протокола ще бъдат „много далечни“ и се надява те да бъдат разглеждани като такива. Предполага се, че предложенията включват уникална сделка за селскостопанските храни – която обхваща земеделие, градинарство и преработка на храни и напитки, и цели рязко намаляване на проверките на продуктите, прекарвани от Великобритания в Северна Ирландия.
Ще има и споразумение, което да позволи продължаващата продажба на охладени меса от Великобритания в Северна Ирландия; Тези продукти бяха изправени пред забрана, напомня изданието.
ЕС също така заяви, че ще промени законите си в опит да реши регулаторни въпроси, които представляват заплаха за доставките на лекарства за Северна Ирландия. Външният министър на Ирландската република Саймън Коуни заяви, че предложенията отразяват „месеци упорита работа, внимателно изслушване в Северна Ирландия и ще предоставят практически решения, за да подобрят работата на протокола“. Той добави:
„Надявам се, че правителството на Обединеното кралство е сериозно с намерението си да продължи партньорството.“
Във вторник британският министър за Брекзит лорд Фрост предложи планове за изцяло нов протокол, който да замени съществуващия. Като част от тези планове правителството на Обединеното кралство иска да отмени предишното си споразумение относно надзорната роля на Европейския съд, който е най-висшият съд на ЕС.
В споразумението се посочва, че Съдът на ЕС има юрисдикция да се произнася по въпросите на правото на ЕС в Северна Ирландия – така например, ако е имало спор относно спазването на приложимото законодателство на ЕС, ЕС може да отведе Обединеното кралство до Съда на ЕС.
В реч пред дипломати в Португалия във вторник лорд Фрост определи новия си правен текст като „по-добър път напред“. Той каза, че предложеният от него текст ще измени Северноирландския протокол и ще подкрепи Споразумението за Разпети петък. И подчерта:
„Имаме кратка, но реална възможност да въведем нова договореност, която да потуши политическата криза, която се надига, както в Северна Ирландия, така и между нас.“
ЕС обаче многократно е казвал, че Съдът на ЕС трябва да има последната дума по всички въпроси от правото на ЕС в протокола. Очаква се двете страни да започнат интензивни преговори през ноември.
Сър Джефри Доналдсън, лидер на Демократичната юнионистическа партия – най-голямата профсъюзна партия в Северна Ирландия – предупреди, че може да напусне Стормонт, ако исканията му по протокола не бъдат изпълнени. Той твърди, че натискът от профсъюзите е накарал ЕС да внесе своите нови предложения.
Депутатът от DUP Сами Уилсън заяви в сряда, че в центъра на всяко предложение на ЕС е, че „Северна Ирландия е освободена от това да бъде част от единния европейски пазар“ и че законите, регулиращи Северна Ирландия, трябва да се приемат във Великобритания, а не в Брюксел. Той се обоснова:
„Прекъсването на сделката за нас ще зависи от това дали суверенитетът е напълно възстановен? Дали сме изцяло част от Обединеното кралство или сме наполовина в ЕС и наполовина извън Обединеното кралство, що се отнася до законотворчеството и съдебното решение по тези закони. Така ще преценим какво се случва.“
Деклан Киърни, член на асамблеята на Син Фейн в Северна Ирландия, заяви, че протоколът трябва да работи и това, което сега е необходимо, е сигурност и стабилност. Той каза, че не е имало бизнес лидери в Северна Ирландия, които да повдигат въпроси за Съда на ЕС по време на неотдавнашното посещение Шефчович в Северна Ирландия. Киърни допълни:
„Това е червена херинга. Това е разсейване. Това, което трябва да направим сега, е да изслушаме много внимателно предложенията, които идват от Европейската комисия.“