Търговските преговори за споразумение след Брекзит ще продължат и днес, тъй като преговарящите не успяха да постигнат единодушие през уикенда. Главният преговарящ на ЕС за Брекзит Мишел Барние и британският му колега Дейвид Фрост се срещнаха в Брюксел вчера, но ключовите въпроси останаха нерешени.
Неотдавна от Европейския парламент заявиха, че преговорите трябва да приключат до неделя, за да може споразумението да се ратифицира до 31 декември. Източник от правителството на Обединеното кралство заяви пред „BBC“, че споразумение няма да бъде постигнато, освен ако не настъпи „съществена промяна“ от страна на Брюксел. Разбира се, вероятно ще стане ясно преди Коледа дали страните могат да се договорят или не. Дейвид Макалистър, германски евродепутат и председател на Комисията по външните работи на Европейския парламент, заяви, че Европейският парламент няма да може да даде съгласието си за споразумение в рамките на тази година, тъй като общо решение не е постигнато в определения за това срок – до полунощ. Той добави, че в днес сутринта ще бъде свикано извънредно заседание, за да се обсъдят следващите стъпки.
Обединеното кралство и ЕС имат срок до 31 декември, за да се споразумеят за търговска сделка след Брекзит, както и по други важни въпроси, като риболовните права. Барние каза, че преговорите са в „решаващ етап“, но всяко споразумение трябва да бъде „балансирано и взаимно“. „Ние уважаваме суверенитета на Обединеното кралство и очакваме същото и от тяхна страна. И ЕС, и Великобритания трябва да имат правото да определят свои собствени закони и да налагат контрол над водите на своята територия. И двете страни трябва да действат правилно, когато интересите им са заложени.“, написа той в Twitter в вчера.
Източници от Уайтхол твърдят, че е все по-вероятно Великобритания да излезе от преходния период без споразумение за свободна търговия с ЕС. Това би означавало, че от 1 януари нататък двете страни ще трябва разчитат на разпоредбите на Световната търговска организация (СТО) относно износа и вноса на стоки и услуги. Ще бъдат наложени мита върху стоки, които се продават и купуват между отделните държави, което може да повлияе осезаемо и на цените на продуктите. Надежден източник твърди, че ЕС все още се бори да получи необходимата гъвкавост от държавите-членки, за да стане постигането на споразумението възможно. „Задънената улица“ в преговорите доведе до нови призиви за продължаване на дискусиите дори след приключването на преходния период на Брекзит на 31 декември, като сред поддръжниците на тази идея е и Ед Дейви от британската опозиционна партия „Либерални демократи“.
Премиерът на Шотландия Никола Стърджън заяви, че подобен ход е „наложителен“ предвид предизвикателството, пред което цяла Европа е изправена заради пандемията. Тя написа в социалната мрежа: „Новият щам на вируса означава, че сме изправени пред изключително сериозна ситуация, която изисква нашето стопроцентово внимание. Несъмнено трябва да намерим решение и по въпросите за Брекзит.“
Правителството отдавна отхвърля предложенията за удължаване на процеса, настоявайки, че Обединеното кралство е подготвено как да постъпи, независимо от резултата от преговорите, тъй като е приело ключово законодателство през последните месеци. Всяка постигната сделка ще трябва да бъде съгласувана с парламентите в Обединеното кралство и страните-членки на Европейския съюз. Британските депутати вече са готови да излязат в коледната ваканция, но министърът на кабинета Майкъл Гоув заяви в четвъртък, че ще бъдат извикани, за да ратифицират споразумението през следващите дни, стига то да бъде договорено.