„Бременна“ 15 месеца: Отвътре на „чудодейната“ измама с фертилитета

Криптичната бременност е признат медицински феномен, при който жената не знае за бременността си до късните етапи

0
55
Бременност, бременна жена, кошара, кошче, майчинство
Бременна жена. Снимка: НЗОК

„Бременна“ в продължение на 15 месеца: „BBC“ прониква отвътре на „чудодейната“ измама с фертилитета в Нигерия. А статията започва така: Чиома е категорична, че момченцето Хоуп, което държи в ръцете си, е неин син.  След осемгодишни неуспешни опити да зачене, тя вижда в него своето бебе чудо.

„Аз притежавам моето бебе“, казва тя демонстративно.

Тя седи до съпруга си Айк в кабинета на нигерийски държавен служител, който прекарва по-голямата част от часа в разпит на двойката.

Като комисар по въпросите на жените и социалното благосъстояние в щата Анамбра Ифи Обинабо има богат опит в разрешаването на семейни спорове – но това не е обикновено разногласие. Петима членове на семейството на Айк, които също присъстват в стаята, не вярват, че Хоуп е биологичното дете на двойката, както твърдят Чиома и Айк. Чиома твърди, че е „носила“ детето в продължение на около 15 месеца. Комисарят и семейството на Айк не вярват на абсурдността на твърдението.

Чиома казва, че е била подложена на натиск от страна на семейството на Айк да зачене. Те дори го помолили да се ожени за друга жена.

В отчаянието си жената е посетила „клиника“, предлагаща нетрадиционно „лечение“необичайна и тревожна измама, насочена към жени, които са отчаяни да станат майки, а самата схема включва трафик на бебета.

Властите разрешиха на „BBC“ да присъства на разговора на комисаря с Чиома като част от нашето разследване на загадъчната измама с бременността, уточнява изданието. Освен това са променени имената на Чиома, Айк и други лица в тази статия, с цел да бъдат предпазени от репресии в техните общности.

Нигерия е с един от най-високите проценти на раждаемост в света, като жените често са подложени на социален натиск да заченат и дори на остракиране или малтретиране, ако не успеят. Под този натиск някои жени стигат до крайности, за да осъществят мечтата си за майчинство.

В продължение на повече от година BBC Africa Eye разследва измамата с „тайнствената бременност“. Измамници, представящи се за лекари или медицински сестри, убеждават жените, че разполагат с „чудодейно лечение на безплодието“, което гарантирано ще им донесе бременност. Първоначалното „лечение“ обикновено струва стотици долари и се състои от инжекция, напитка или вещество, поставено във вагината.  Нито една от жените или служителите, с които разговаряхме по време на нашето разследване, не знае със сигурност какво се съдържа в тези лекарства. Но някои жени ни разказаха, че те са довели до промени в телата им – например подуване на стомаха – които допълнително са ги убедили, че са бременни.

Жените, на които е проведено „лечението“, са предупредени да не посещават конвенционални лекари или болници, тъй като никакъв скенер или тест за бременност не би открил „бебето“, което според измамниците расте извън утробата.

Когато дойде време за „раждане“ на бебето, на жените се казва, че раждането ще започне, едва след като бъде предизвикано с „рядко и скъпо лекарство“, което изисква допълнително заплащане.

Разказите за начина, по който става „раждането“, са различни, но всички са обезпокоителни. Някои от тях са упоени, само за да се събудят с белези от разрез, подобен на цезарово сечение. Други казват, че им се поставя инжекция, която предизвиква сънливост и халюцинации, в които те вярват, че раждат.

Така или иначе, жените се оказват с бебета, за които се предполага, че са родили.

Чиома разказва на комисар Обинабо, че когато настъпил моментът да „роди“, така нареченият лекар ѝ поставил инжекция в кръста и ѝ казал да натиска. Тя не уточнява как се е оказала с Надежда, но казва, че раждането е било „болезнено“.

Екипът ни успява да проникне в една от тези потайни „клиники“ – свързва се с жена, известна на клиентите си като „д-р Рут“ – като се представя за двойка, която се опитва да зачене от осем години. Тази така наречена „д-р Рут“ води клиниката си всяка втора събота от месеца в полуразрушен хотел в град Ихиала, в югоизточния щат Анамбра. Пред стаята ѝ в коридорите на хотела я чакат десетки жени, някои от които с видимо изпъкнали стомаси.

Цялата атмосфера кипи от позитивизъм. В един момент в стаята избухват огромни празненства, след като на една жена е съобщено, че е бременна. Когато идва ред на нашите репортери под прикритие да я видят, „д-р Рут“ им казва, че лечението гарантирано действа. Тя предлага на жената инжекция, твърдейки, че тя ще позволи на двойката да „избере“ пола на бъдещото си бебе – медицинска невъзможност.

След като те отказват инжекцията, „д-р Рут“ им връчва пакетче с натрошени хапчета, както и още няколко хапчета, които да приемат вкъщи, заедно с инструкции кога да осъществяват полов акт.  Това първоначално лечение струва 350 000 наири (205 долара; 165 паунда). Нашият репортер под прикритие не приема лекарствата, нито следва някое от указанията на „д-р Рут“ и се връща при нея четири седмици по-късно.

След като прекарва устройство, което прилича на ултразвуков скенер, през стомаха на репортера ни, се чува звук, подобен на сърдечен ритъм, и „д-р Рут“ я поздравява, че е бременна. И двамата се радват от щастие.

След като съобщава добрата новина, „д-р Рут“ обяснява как ще трябва да платят за „дефицитно“ и скъпо лекарство, необходимо за раждането на бебето, което струва между 1,5 и два милиона наири (1180 долара; 945 паунда).

„Без това лекарство бременността може да продължи повече от девет месеца“, твърди „д-р Рут“ с пренебрежение към научните факти, като добавя:

„Бебето ще стане недохранено – ще трябва да го изградим отново.“

„Д-р Рут“ не е отговорила на твърденията, които медията е отправила към нея.

Не е ясно до каква степен участващите жени наистина вярват в твърденията. Но улики за това, защо те биха били податливи на такива нагли лъжи, отчасти могат да бъдат открити в онлайн групите, където дезинформацията около бременността е широко разпространена.

Мрежа от дезинформация

Криптичната бременност е признат медицински феномен, при който жената не знае за бременността си до късните етапи. По време на разследването си обаче „BBC“ откри широко разпространена дезинформация във Facebook групи и страници за този вид бременност. Една жена от САЩ, която посвещава цялата си страница на своята „криптична бременност“, твърди, че е бременна „от години“ и че пътят, който извървява, не може да бъде обяснено от науката.

В затворените групи във Facebook много от публикациите използват религиозна терминология, за да възхваляват фалшивото „лечение“ като „чудо“ за тези, които не са могли да заченат.

Цялата тази дезинформация помага да се затвърди вярата на жените в измамата.

Членовете на тези групи са не само от Нигерия, но и от Южна Африка, Карибите и САЩ.

Понякога измамниците също така управляват тези групи и публикуват в тях, което им позволява да се свързват с жени, проявяващи интерес към „лечението“. След като някой изрази готовност да започне процеса на измама, той бива поканен в по-сигурните групи в WhatsApp. Там администраторите споделят информация за „криптираните клиники“ и за това какво включва процесът.

„Все още съм объркана“

Властите разказват, че за да завършат „лечението“, измамниците се нуждаят от новородени бебета и за целта търсят отчаяни и уязвими жени, много от които млади и бременни, в страна, в която абортите са незаконни.

През февруари 2024 г. здравното министерство на щата Анамбра нахлува в заведението, където Чиома „ражда“ Хоуп. „BBC“ получава кадри от обиска, на които се вижда огромен комплекс, съставен от две сгради. В едната са разположени стаи с медицинско оборудване – очевидно за клиенти – докато в другата са държани няколко бременни жени против волята им. Някои от тях са били на 17 години. Някои от тях разказват, че са били подмамени да отидат там, без да знаят, че бебетата им ще бъдат продадени на клиентите на измамника. Други, като Уджу, което не е истинското ѝ име, се чувствали твърде уплашени, за да кажат на семейството си, че са бременни, и потърсили изход. Тя разказва, че са ѝ предложили 800 000 наири (470 долара; 380 паунда) за бебето. Запитана дали съжалява за решението си да продаде бебето, младата жена отговаря:

„Все още съм объркана.“

Комисар Обинабо, която е част от усилията в нейния щат да се пребори с измамата, казва, че измамниците се възползват от уязвими жени като Уджу, за да се снабдят с бебета.

В края на напрегнатия разпит комисар Обинабо заплашва да отнеме бебето Надежда от Чиома. Но Чиома пледира в своя полза и в крайна сметка комисарят приема обяснението ѝ, че самата тя е жертва и че не е осъзнавала какво се случва. На това основание тя разрешава на Чиома и Айк да задържат бебето – освен ако биологичните родители не се появят, за да го поискат.

Експертите предупреждават, че ако не се промени отношението към жените, безплодието, репродуктивните права и осиновяването, подобни измами ще продължат да процъфтяват.

Кои са 8-те дестинации в Европа, където царува пролет през зимата?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments