Британската медия „Би Би Си“ публикува изследване, в което определя българския град Созопол като „мини Гърция“ на брега на Черно море. Според статията Созопол е оживен пристанищен град, предлагащ уникална комбинация от исторически съкровища и природни забележителности. Само на няколко метра под водата се разкриват невероятни реликви от древността, които дават ново разбиране за историята на региона, предадоха от „NOVA“.
„Созопол, кацнал на скалист полуостров, е като птиче гнездо от камъни и дървен материал“, пишат от „Би Би Си“. Градът впечатлява с реставрираните си градски стени, старинни каменни къщи и устойчиви на времето скали. Гостоприемното пристанище на града, обърнато към малкия остров Свети Кирик, осигурява сигурно убежище за моряците, които пътуват по вълните на Черно море.
Созопол, един от най-популярните български курорти днес, е място, което привлича не само със своите средновековни църкви и пясъчни плажове, но и със своята древна история. Първите пътуващи, които са открили града преди повече от 2500 години, са древните гърци. Тогава градът е бил известен под името Аполония Понтика – „Градът на Аполон на Черно море“, кръстен на великия бог на слънцето.
Аполония Понтика се е утвърдил като важен пристанищен град в региона с внушителен храм, посветен на Аполон. В града се е издигала и 13-метрова бронзова статуя на бога, втора по големина след Родоския колос, едно от седемте чудеса на древния свят. Тази статуя е била не само символ на града, но и присъствала върху монетите му, преди в крайна сметка да бъде открадната от римляните.
Днес Созопол е място, което съчетава древната си история с модерните удобства на курортен град. Средновековните църкви и широките пясъчни плажове привличат хиляди туристи, които могат да се насладят на уникалната атмосфера на това българско крайбрежно селище.
Созопол, със своето културно и историческо наследство, продължава да бъде символ на древността, който впечатлява посетителите с уникалната си комбинация от археологически реликви и природна красота.
Audi спира производството на Q8: Бъдещето на завода е несигурно