Британски фермери изразиха гнева си към лейбъристите

Тази сутрин напук на лошото време разгневени фермери се стекоха по улиците на квартал „Уестминстър“

0
12
Фермер, фермери
Снимка: Pixabay

Тази сутрин напук на лошото време разгневени фермери се стекоха по улиците на квартал „Уестминстър“, Лондон, за да изразят недоволството си срещу така наречения „данък семейни ферми“, въведен от британското правителство, предаде „Politico“.

Промените, обявени от канцлера Рейчъл Рийвс по време на първия гласуван бюджет на лейбъристите от години насам, предвиждат наследниците на земеделски активи на стойност над 1 млн. паунда за първи път да бъдат обложени с 20-процентен данък. Според Националния фермерски съюз /НФС/, който е сред най-яростните противници на тези законодателни промени, това ще принуди много семейства да се разделят със земята си и ще застраши продоволствената сигурност на Обединеното кралство.

Британското правителство отвърна на удара с аргумента, че само най-богатите граждани ще бъдат засегнати и отрече обвиненията, че води класова война. Лейбъристите, които традиционно се борят за подкрепа в селските райони, положиха всички усилия, за да привлекат избирателите тан на своя страна преди своята убедителна изборна победа през юли, тъй като жителите на селските райони от години насам предпочитат Консервативната партия.

Тъй като сега правителството не показа никакво намерение да размисли, гневът на земеделските стопани се прояви гръмко по улиците на централен Лондон по-рано днес. Към редиците на протестиращите се присъединиха опозиционни фигури, сред които Найджъл Фараж, лидер партия „Реформирай Обединеното кралство“, и новата лидерка на Консервативната партия Кеми Баденох. Дори съюзникът на Доналд Тръмп Илън Мъск изрази позицията си в конфликта. По време на масово лобистко събитие председателят на НФС Том Брадшоу трудно сдържа сълзите си и определи новия данък като „нищо друго освен удар в гърба“ на фермерските семейства.

Пред сградата на парламента хиляди демонстранти, придружени от деца с трактори-играчки, изразиха своето възмущение. Арчи Годман, който един ден ще наследи семейната си ферма в Западен Съсекс, сподели, че политиката на министър-председателя „не е устойчива“.

„Данъкът, който ще трябва да платим за нашата ферма, ще бъде възлиза на милиони, дори след облекченията. Повечето ферми печелят от половин до един процент от общата си стойност всяка година. Ако имаме късмет, това е печалба, но в бъдеще няма да е така. Както и днес, ние сме подвластни на капризите на времето. Това е трудна работа, но мерките на правителството ще я направят невъзможна,“, твърди емоционално Арчи.

Без компромис

Досега земеделските стопани не плащаха никакъв данък върху наследството, което получават, но от април 2026 г. нататък  те ще трябва да плащат данък от 20% върху имуществото на стойност над 1 милион паунда, което им се предава от техните роднини. Министрите твърдят, че в зависимост от индивидуалните обстоятелства земеделски активи на стойност до 3 млн. паунда все още ще могат да се прехвърлят без данък, след като се вземат предвид останалите облекчения.

Правителството заяви, че промените са необходими, за да се запълни „фискалната дупка от 22 млрд. паунда“, която остана от предишното консервативно правителство, и да се затвори вратичката в закона, използвана от някои от най-богатите притежатели на ферми.

„Ако вземете типичен случай, а именно родители, които искат да предадат фермата си на някое от своите децата, след като включите другите прагове на данъка върху доходите, само тези с активи над 3 млн. паунда ще започнат да плащат данък върху наследството и затова съм убеден, че огромното мнозинство от фермите няма да бъдат засегнати“, обясни Стармър пред „BBC“  по време на срещата на върха на Г-20, която тази година се провежда в Рио де Жанейро.

Германия подозира саботаж зад прекъснатите подводни кабели

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments