Трима души са били убити, след като база в Ирак, в която са се намирали американски и британски войски, е била ударена от ракетна атака. Най-малко 12 души са били ранени при нападението срещу военния лагер на Таджи, северно от Багдад, съобщи „BBC“.
Американските военни източници твърдят, че американски войник, американски контрагент и британски войник са сред загиналите. Имената им все още не са публикувани. Напрежението ескалира, след като САЩ убиха висшия ирански командир Касем Солеймани при удар с дрон през януари.
Ответният удар на Иран по „ал-Асад“ – друга база, в която се настаняват американските войски, който беше извършен на 8 януари, причини мозъчни травми на над 100 войници.
Въпреки това Иран и САЩ тогава предприеха инициатива да поставят някакви граници в тази област и оттогава не са настъпвали големи размирици.
Изявление, направено от ръководената от САЩ коалиция в Ирак и Сирия потвърди, че 18 ракети са ударили базата и са били убити трима служители на коалицията.
В по-ранен публикация говорител на коалицията заяви, че нападението се е случило в 19:35 местно време в сряда. Той добави, че е започнало разследване.
Министерството на отбраната на Обединеното кралство заяви, че британският войник, който е загинал, е член на Медицинския корпус на Кралската армия.
„Семейството на служителя на армията е информирано, като то е поискало период на поверителност, преди да бъдат публикувани допълнителни подробности по случая“, се казва още в изявлението.
Министърът на отбраната на Обединеното кралство Бен Уолъс определи нападението като „страхлив и ретрограден акт“. Той каза, че мислено е със семействата на убитите или ранените, добавяйки:
„Няма да забравим тяхната жертва и ще гарантираме, че тези, които са извършили тези действия, ще бъдат изправени пред справедливостта.“
По-рано премиерът на Обединеното кралство Борис Джонсън заяви, че атаката е „съкрушителна“.
„Външният министър е разговарял с държавния секретар на САЩ и ние ще продължим да поддържаме връзка с нашите международни партньори, за да разберем напълно детайлите на тази гнусна атака“, каза той.
Никой не е е поел отговорност за нападението, а САЩ и Великобритания все още не са приписали отговорност на никого. Въпреки това в миналото Вашингтон обвини подкрепяните от Иран фракции в Ирак в извършването на подобни стачни действия.
Има съобщения за още ответни въздушни удари другаде в Ирак, близо до сирийската граница, но те не са потвърдени.
Защо Ирак е замесен в конфронтацията между САЩ и Иран?
Напрежението между враговете се засили миналата година, след като подкрепяните от Иран фракции изтребиха американски военни и цивилни служители в серия ракетни атаки. В Ирак имаше и други неоповестени въздушни удари, насочени към военните съоръжения и иранските служители.
В края на декември ракетна атака, насочена към иракска военна база уби американски граждански контрагент.
САЩ обвиниха мощната фракция „Катаиб Хизбула“, която е част от паравоенната народна мобилизационна сила. Тя е извършила въздушни удари в Западен Ирак и Източна Сирия, което е причинило смъртта на поне 25 души.
След тези действия американското посолство в Багдад беше атакувано от тълпи протестиращи, а президентът Доналд Тръмп предупреди Иран, че „ще плати много висока цена“.
На 3 януари Тръмп разреши удар с дронове близо до летището в Багдад, при което загина Солеймани – командир на ислямския гвардейския корпус „Кудс“, който е и ключова фигура в иранската политика в Близкия изток, както и лидерът на „Катаиб Хизбула“ Абу Махди ал Мухандис.
Пет дни по-късно Иран изстреля балистични ракети в иракските бази, домакин на американските сили. Атаката не уби нито една войска, но повече от 100 души получиха сътресение на мозъка.
Върховният лидер на Иран Аятола Али Хаменей заяви, че ракетната атака е „шамар в лицето“ на САЩ и обеща да прекрати американското присъствие в региона.
Какъв е статутът на американските войски в Ирак?
Има около 5000 военнослужещи в САЩ и още стотици от други страни в Ирак като част от глобална коалиция срещу джихадистката група „Ислямска държава“. Коалицията е натоварена със задачата да съветва и подпомага иракските сили за сигурност, които се опитват да предотвратят възобновяването на престъпната организация, която беше разгромена с военни сили в Ирак през 2017 г., но все още има хиляди поддръжници в страната.
В понеделник двама американски войници бяха убити по време на нападение в скривалище на „Ислямска държава“ в планините в централен Ирак.
Силите на коалицията остават в Ирак по покана на правителството, но иракският парламент прие законопроект с искане поканата да бъде отменена. Междувременно Обединеното кралство има 400 военнослужещи, базирани в Близкия изток, които работят съвместно с американските сили в региона.
Превод: Глория Йорданова