Броят на дивите животни е спаднал със 73% за 50 години

Това показва доклад на Световния фонд за дивата природа след инвентаризация на видовете

0
15
Дива природа
Дива природа. Снимка: Pixabay

Броят на дивите животни е спаднал със 73% за 50 години, показва доклад на Световния фонд за дивата природа след инвентаризация на видовете, съобщава „BBC“. Човешката дейност продължава да бъде причина за това, което благотворителната организация за опазване на природата Световен фонд за дивата природа /WWF/ нарича „катастрофална“ загуба на видове, пише „BBC“.

Според инвентаризацията на световната дива природа, популациите на всички видове – от слоновете в тропическите гори до костенурките ястребогушо костенурки край Големия бариерен риф – рязко намаляват. Докладът „Жива планета“ – цялостен преглед на състоянието на природата – разкрива, че световните популации на диви животни са намалели средно със 73% през последните 50 години.

Загубата на дивата природа „поставя много екосистеми на ръба“, заяви ръководителят на WWF Великобритания Таня Стийл, а много местообитания – от Амазония до кораловите рифове – са „на ръба на много опасни критични точки“. Докладът се базира на индекса „Жива планета“, който включва повече от 5000 броя птици, бозайници, земноводни, влечуги и риби, преброени през петте десетилетия.

Сред многото снимки на загубата на дива природа, причинена от човека, той разкрива, че 60% от розовите речни делфини в Амазонка са били унищожени от замърсяване и други заплахи, включително минно дело и граждански вълнения.

В доклада са заснети и обнадеждаващи признаци на успех в опазването на природата.

Например субпопулацията на планинските горили в планините Вирунга в Източна Африка се е увеличавала с около 3 % годишно между 2010 и 2016 г. WWF обаче заяви, че тези „изолирани успехи не са достатъчни на фона на широко разпространеното унищожаване на местообитания“.

Том Оливър, професор по екология в университета в Рединг, който не е свързан с доклада, заяви, че когато тази информация се комбинира с други набори от данни, например за намаляването на насекомите, „можем да съберем една солидна – и тревожна – картина на глобалния срив на биоразнообразието“. В доклада се посочва, че деградацията и загубата на местообитания са най-голямата заплаха за дивата природа, следвани от свръхексплоатацията, инвазивните видове, болестите, изменението на климата и замърсяването.

Водещият автор на доклада и главен научен съветник на WWF Майк Барет заяви, че в резултат на човешката дейност, „особено на начина, по който произвеждаме и консумираме храната си, все повече губим естествени местообитания“.

Докладът също така предупреждава, че загубата на природа и изменението на климата бързо тласкат света към необратими критични точки, включително към потенциален „колапс“ на Амазонската дъждовна гора, при който тя вече няма да може да задържа затоплящия планетата въглерод и да смекчава последиците от изменението на климата. Барет  подчерта:

„Моля, не се чувствайте само тъжни от загубата на природа.“

Той добави:

„Бъдете наясно, че това вече е фундаментална заплаха за човечеството и ние наистина трябва да направим нещо сега.

Валентина Маркони от Института по зоология към Лондонското зоологическо дружество заяви пред BBC News, че светът на природата е в „несигурно положение“, но със спешни, колективни действия от страна на световните лидери „все още имаме шанс да обърнем ситуацията“.

Този тревожен сигнал за дивата природа на планетата идва в момент, когато световните лидери се готвят да се съберат на Конференцията на ООН за биоразнообразието в Колумбия, за да обсъдят как да възстановят природата.

Почти 200 държави са се ангажирали със знаково споразумение на ООН от 2022 г. за справяне със загубата на природа, включително заделяне на 30 % от планетата за природа до 2030 г.

Обединеното кралство се присъедини към ангажимента, като външният министър обяви, че проблемът с климата и намаляването на природата ще бъде „централен“ за правителствената политика. Стийл заяви, че докладът е „невероятен сигнал за събуждане“. Ето какво коментира тя пред BBC News:

„Здравите екосистеми са в основата на нашето здраве, просперитет и благосъстояние.“

И потвърди:

„Не смятаме, че това лежи на раменете на обикновения гражданин – това е отговорност на бизнеса и на правителството. Трябва да се грижим за земята си и за най-ценните ни диви места за бъдещите поколения.“

Ураганът „Милтън“ достигна сушата, над 2 милиона сгради са без ток

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments