Нови изследване на броя на насекомите по света предполага, че 40% от видовете претърпяват „драматични темпове на спад“, а една трета са застрашени от изчезване. Изследването сочи, че пчелите, мравките и бръмбарите изчезват осем пъти по-бързо от бозайниците, птиците или влечугите, предаде Би Би Си.
Според учените някои видове, като например домашните и хлебарките, вероятно ще преживеят разцвет.
Общият спад на насекомите се дължи на интензивното земеделие, пестицидите и изменението на климата. Насекомите съставляват по-голямата част от живите същества, които живеят на сушата, и са от ключово значение за много други видове, включително хората. Те осигуряват храна за птици, прилепи и дребни бозайници, опрашват около 75% от културите в света, подпомагат поддържането почвите и намалят броя на вредителите.
Много други изследвания през последните години показват, че отделни видове насекоми, като пчелите, са претърпели огромни спадове, особено в развитите икономики.
Изводите са на първото глобално научно изследване, позоваващо се на най-добрите налични данни и публикувано в списание Biological Conservation. То обхваща подробните проучвания предимно в Европа и Северна Америка, но също така и някои теренни наблюдения в Австралия, Азия, Бразилия и Южна Африка.
Насекомите, които се смята, че са поне 17 пъти повече от хората, са изключително важни за функционирането на всички екосистеми, но също така са трудни за наблюдение и оценяване. Но напоследък се появиха публикации за срив на популациите им в Германия и Пуерто Рико (изчезване на 98 % от наземните насекоми за 35 години) и има сериозни признаци, че явлението е глобално.
Основната причина, посочена в публикацията, е интензивното земеделие и особено масираното използване на пестициди. Струпването на населението в градовете, както и промените в климата са дугите ключови фактори. „Докато не променим начините, по които произвеждаме храни, насекомите като цяло ще поемат по пътя на пълното изчезване в рамките на няколко десетилетия. Последиците ще са катастрофални, меко казано“, пишат авторите на статията.
Те са събрали 73-те най-добри научни публикации по темата и от тях се вижда, че пеперудите са едни от най-засегнатите. В обработваемите земи на Англия например в периода 2000-2009 година видовото им разнообразие е намаляло с 58%. Същото се случва с пчелите, като в щата Оклахома през 2013 г. са били открити едва половината от регистрираните през 1949 видове.
Някои видове се адаптират и увеличават популациите си, но се предполага, че упадъкът е също толкова сериозен при мравки, мухи, бръмбари, щурци. В тропиците, където още не е навлязло интензивното земеделие, промените в климата са водещият фактор на намаляването. Насекомите са се пригодили към сравнително стабилна среда и притежават ограничена способност да се променят, както е било наблюдавано в Пуерто Рико.
Всяка година общият брой на насекомите на Земята намалява със стряскащите 2.5%.