
Европейската комисия /ЕК/ изпрати допълнително мотивирано становище на България /INFR /2021/ 2098/ за неправилното транспониране на Директивата относно правото на информация в наказателното производство /Директива 2012/13/ЕС/. Основната цел на директивата е да гарантира, че заподозрените и обвиняемите лица в наказателния процес получават пълна и точна информация за своите права.
Според Европейската комисия българското законодателство не защитава напълно лицата, които са заподозрени в извършване на престъпление, но все още не са официално обвинени. Това създава правен вакуум, в който тези лица не се ползват от правата, които Директивата им гарантира, като правото на информация за техните процесуални права.
ЕК изпрати официално уведомително писмо на България през септември 2021 г., а две години по-късно – мотивирано становище. Въпреки че България е предприела някои мерки, като подобряване на достъпа до материалите по делото, Комисията счита, че промените не са достатъчни, за да гарантират пълно съответствие с европейските изисквания.
На 15 юли 2024 г. Европейската комисия взе решение да сезира Съда на Европейския съюз, но впоследствие беше решено да се изпрати допълнително мотивирано становище. България разполага с два месеца, за да предприеме необходимите законодателни промени и да отговори на Комисията. Ако страната не изпълни задълженията си в срок, ЕК може да заведе официално дело пред Съда на ЕС.
Правото на информация в наказателното производство е ключов елемент на справедливия съдебен процес. Липсата на адекватна защита за фактически заподозрените лица може да доведе до нарушаване на правата на защита и да постави под съмнение справедливостта на наказателните производства в България.
Очаква се българските власти да предприемат спешни мерки за коригиране на законодателството, за да избегнат санкции и евентуално осъждане от Съда на ЕС.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм
Депутатите искат пълна прозрачност за изборите. КС с отговор