От Българската търговско промишлена палата поискаха ясни правила при раздаването на държавни пари на фирмите. Според тях със средства с лихви, близки до нулата, трябва да бъдат подпомагани компании, които са работещи и коректни. Те определят като грешка практиката да се оказва помощ на фирми, които след като свършат парите, ще обявят, че прекратяват своята дейност.
Пред „Bloomberg TV Bulgaria“ председателят на УС на БТПП Цветан Симеонов беше категоричен, че за тях критериите по отпускането на държавните помощи за бизнеса са изключително важни. Той подчерта, че те трябва да са обективни и опростени, за да може максимално широк кръг от компании да имат достъп до средствата, които са предвидени. По този начин според него ще бъдат избегнати и корупционни практики.
Симеонов подчерта, че вече са били издадени 17 милиарда евро, които са вписани на фондовата борса в Люксембург. Това е реална помощ за бизнеса. 10 милиарда от тях трябва да бъдат възстановени през следващите десет години, а останалите – до 2040 година.
Затова от четирите работодателски организации в България са изпратили писмо до правителството, в което обръщат вниманието върху отделянето на определени средства за отлагане на лихвени и социални погасявания, както и на някои вноски по дължими данъци. Разбира се, Симеонов подчерта, че те искат това да бъде направено, доколкото бюджетът го позволява.
Проучване на БТПП, което обхваща целия Европейски съюз, е показало, че ефектът от почти пълния локдаун ще бъде крайно отрицателен. Симеонов съобщи, че двойно са се увеличи песимистичните прогнози за вътрешни продажби, както и за чуждестранни, което не е характерно за България. Очаква се фирмените инвестиции да намалеят с 66%, а Брутният вътрешен продукт да се свие с до 7 на сто.
Препоръката на Симеонов е фирмите да влязат в режим на икономисване и да търсят начини да останат на пазара.