Бъдещето на кв. „Крайморие“: Зеленина и въздух за хората или високи сгради?

Ще се превърне ли кв. "Крайморие" в "Слънчев бряг"?

0
130
Плаж Крайморие. Снимка: Личен архив
Плаж Крайморие. Снимка: Личен архив

Какво да е бъдещето на бургаския квартал „Крайморие“? Този въпрос стана повод за сериозни дебати в Общинския съвет по време на днешното му заседание. Повод за дискусиите стана внесена докладна записка, която касае Подробния устройствен план /ПУП/ по предложение на зам.-кмета Чанка Коралска. 

Дилян Георгиев обяви, че с тази докладна някой иска силово и с бухалка да промени нещата в кв. „Крайморие“ и да отнеме правото на хората да строят, както до момента. Според него с всичко това освен че може да намалеят инвестициите в района, жителите му може да избягат от него. Грубите изчисления показват, че загубите могат да възлизат на милиони евро пропуснати инвестиции

Още повече, че според него по въпроса трябва да се проведе обществено обсъждане и едва след това да се пишат докладни записки, които да се входират в Общинския съвет. 

„Още повече, че новите предписания се отнасят само и единствено за жилищни сгради. Така се отваря врата за нови хватки. Правилният начин е да се проведе обществено обсъждане и тогава да се върви към докладна записка“, каза още Дилян Георгиев. Малко по-късно той обяви също така:

„Това ще бъдат пропуснати ползи за инвеститорите. А това, че отваряме вратата оттук-нататък за комуникация е административна екзотика, защото оттук-нататък ще бъдат разработени ПУП-ове, освен ако някой няма идея да се правят отделни правила за отделни имоти, защото се отваря врата на тълкуване на административния орган!“

От своя страна съветникът Георги Кузманов обяви, че тази рамка е трябвало да бъде приета още преди 5-6 години, защото първа линия в квартал „Крайморие“ вече е била застроена на 80%. Не е ясно и какво ще стане с вече издадените визи за проектиране. 

„Аз ще говоря по-скоро като гражданин, но на първи план ми допадна идеята за така исканите промени, тъй като със сигурност това, което наблюдаваме по Черноморието, е голямо застрояване. Ролята ни като общински съветници е да регулираме този процес както може. Със сигурност ще има недоволни, защото печалбата им ще бъде по-малка. Но от гражданска гледна точка „Крайморие“ е от малкото места, където все още има въздух и застрояването е в по-малък размер. Друг е въпросът защо не разширим териториите към Бургас. Ако ние не вземем решение, с което да гледаме напред във времето, в дадено време да се окажем в ситуация както е кв. „Възраждане“. Времето преди 20 години е било едно, но сега едно семейство има по 2-3 коли. Това ще затрудни изцяло средата за живеене в дадения квартал. Може да се помисли за отлагане на докладната, за да се помисли как да се направят промени, за да има максимално малко недоволни“, посочи от своя стана Иван Иванов. 

Стоян Грозев от КОД пък разкри, че снощи по време на заседание на тяхната група в Общинския съвет тази докладна записка е била дискутирана повече от 3 часа. Той каза и нещо много интересно, а именно, че на заседанието са присъствали и двама от зам.-кметовете, което даде повод към групата да се обърнат други съветници с въпроса дали е оказван натиск върху КОД да подкрепят тази докладна записка. 

В дебатите взе участие и вносителят зам.-кметът Чанка Коралска, която обяви:

„Няма нищо екзотично в тази докладна. Тя е дори закъсняла, тъй като ограничаването на показателите на застрояване и възможностите, които има по ПУП като територии като „Крайморие“, които граничат с морския бряг и има голям инвестиционен интерес, трябва да бъдат опазвани и в никакъв случай това не може да се счита за рестрикция от страна на общината. Напротив. Напълно целесъобразно е това да се ограничи височината на застрояване, защото взехме въздуха на хората, зеленината и сега ви предоставяме възможността да я запазим. Не съм съгласна с това, че 80% от територията на първа линия в „Крайморие“ е застроена, защото цялата южна част на „Крайморие“ все още не е застроена. Тя е част от разширението на квартала и за там са именно тези ограничения, които искаме да направим. Разбирам всички притеснения за това, че едва ли не ще фалира бизнеса в строителството. Досега не съм видяла такова нещо и смятам също, че самите хора, които строят като инвеститори, разбират, че когато предоставят един качествен продукт с повече зеленина и по-ниско етажно застрояване, това вдига цената на имота и на това, което продават. Представете си „Крайморие“ да се превърне в един „Слънчев бряг“. Аз не смятам, че това е хубаво!“

Очаквано предложението на Чанка Коралска бе прието от общинските съветници с 31 гласа „за“, 5 – „против“ и 11 – „въздържал се“. 

Бурни дебати в ОбС-Бургас за финансирането на НПО-тата: Подписват ли се протоколи без дата и дават ли се пари предизборно?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments