„Община Бургас за пореден път ни пренебрегна и избра външен експерт за задачата“, твърдят от ДХБ
Как, по какъв начин и от кого се вземат решенията относно обследването на скулптурите в Морската градина и парк „Езеро“, повечето от които са създадени по време на симпозиума, провеждан в Бургас в периода 1974 – 1988 година?
Това питат в официално писмо от Дружество на художниците в Бургас /ДХБ/, адресирано до кмета Димитър Николов, зам.-кмета по култура и вероизповедания Диана Саватева и председателя на Общински съвет-Бургас Михаил Хаджиянев.
От дружеството недоумяват защо с тази отговорна задача е бил нает външен експерт, след като на местно ниво има толкова много специалисти. Те припомнят, че техни членове са над сто творци, голяма част от които са скулптори с доказани качества, образование и талант.
В писмото си художниците се обръщат и към общинските съветници от местния парламент, като припомнят, че в периода преди местните избори в края на миналата година, са провели редица срещи с тях, които в крайна сметка са останали без резултат.
„Обещанията бяха щедри! Показана ни беше заинтересованост, обещана беше подкрепа в дейността и начинанията“.
От ДХБ са силно разочаровани, тъй като чувстват пренебрежение и непрозрачност в управлението и разходването на общински средства.
„Получаваме информационно затъмнение, за сметка на манипулативни статии, от където всъщност до нас достига оскъдна, неясна и изкривена информация, за случващото се и дейността на общинските структури в сферата на културата и изобразителните изкуства“.
Според тях ДХБ трябва да стои на първо място в набора на сили и средства на Община Бургас, когато става дума за решаване на въпроси и възлагане на задачи в областта на визуалните изкуства.
Те също така настояват да получат отговор на въпроса защо не бе приета докладната записка след писмото по тази тема на Митко Иванов, за обследване на паметниците, а се възложи същата работа на външен експерт.
„В заключение е важно да напомним за огромната пропаст, появила се преди повече от 12 години, след назначаването на последния главен художник на Бургас, който бе предложен от Дружеството, като мост или „топла връзка“, между Общината и ДХБ. След назначението и окопаване в общинските структури, същият се самоотлъчи от Дружеството, и така започна „ледниковия период“ в комуникацията и съвместната работа“.
Те допълват, че за добро сътрудничество между структурите е необходимо постоянно присъствие на представител на ДХБ в Община Бургас. Той трябва да бъде с мандат, а при преизбирането му решаващ глас да има дружеството.
В момента скулптурите в Морската градина и парк „Езеро“ са в изключително лошо състояние. Освен чисто естетически проблеми, като това че са издраскани от вандали и обрасли с треви, храсти и лишеи, те имат и чисто конструктивни. Голяма част от тях са наклонени и опасни, a за съжаление фатален инцидент вече беше регистриран през пролетта на миналата година, когато млад мъж загина, затиснат от скулптура. Поради тази причина достъпът до тях от седмици е ограничен от метални огради.
може би по-лесно ще си разделят парите така просто?
Би било много добре да ги почистят, да им оправят табелките и дори да ги осветят. Експозицията в парк „Езеро“ може да се рекламира като туристическа атракция
А може би, просто в Бургас няма специалисти в посоката. Които да са надеждни партньори. Важна е професионалноста, а не шувенизма!