Бургаски лекари подариха втори живот на Иван от Казанлък със сложна операция за пренасочване на кръвта

0
1175
Операция
Операция. Снимка: УМБАЛ-Бургас

69-годишен мъж от Казанлък живее втори живот след уникална за Бургас съдова операция. Благодарение на нея кръвта му е пренасочена така, че да избегне няколко запушени участъка и да достигне до всички органи.

Това е възможно с помощта на специална протеза, ръчно моделирана от съдовите хирурзи, съобщиха от пресцентъра на УМБАЛ-Бургас. 

Сложната операция е извършена от екип лекари на Клиниката по съдова хирургия на болницата с ръководител проф. д-р Валентин Василев съвместно с д-р Никола Колев от Клиника по Съдова хирургия на ВМА.

Операция
Операция. Снимка: УМБАЛ-Бургас

Иван Димитров е насочен към УМБАЛ-Бургас от лекарите от Казанлък, които са преценили, че случаят му е твърде сложен. Поставена му е диагноза е хронична артериална недостатъчност на крайниците. Двата крака са почти без кръвоснабдяване – сини, подути, болезнени и студени, със сериозен риск от ампутация. Иван пуши голямо количество цигари от дълги години – основната причина за тежкото му състояние, както и дългият стаж на професионален шофьор.

За да възстановят кръвоснабдяването, съдовите хирурзи правят феморо-поплитеален байпас вляво. Левият крак е вече затоплен и неболезнен, но мъжът започва да се оплаква от болка в корема, която продължава към гърба.

Д-р Никола Колев и проф. д-р Валентин Василев
Д-р Никола Колев и проф. д-р Валентин Василев. Снимка: УМБАЛ-Бургас

Скенерът установява разширение на коремната аорта, която най-голямата артерия, по която кръвта достига до множество органи. Диаметърът ѝ е повече от шест сантиметра, при нормални три. Изследването открива и тромб, прикрепен към стената. Състоянието е спешно, защото застрашава снабдяването на органите с кислород. Вариантите са два: тежка отворена операция с разрези през корема или миниинвазивен достъп през бедрените артерии. Второто е в пъти по-щадящо за пациента, но по-трудно за изпълнение поради това, че аневризмата обхваща и бъбречните артерии.

Процедурата включва имплантиране на специален стент-графт, който е необходимо да бъде моделиран допълнително заради засягането на бъбречните артерии от аневризмата.

След предварително детайлно 3D оразмеряване оперативният екип прави прецизни отвори на местата, през които трябва да преминат бъбречните артерии, за да може през тях да се запази кръвоснабдяването на двата бъбрека.

По думите на проф. д-р Валентин Василев  анатомичното разположение на бъбреците е индивидуално при всеки пациент, поради което точността при операцията е от решаващо значение. 

Проф. д-р Валентин Василев и д-р Христо Хлебаров с пациента Иван Димитров
Проф. д-р Валентин Василев и д-р Христо Хлебаров с пациента Иван Димитров. Снимка: УМБАЛ-Бургас

„В противен случай трябваше да извършим отворена операция на пациента и да реимплантираме бъбречните артерии ръчно, което е изключително тежка травма за пациента и може да доведе до тежки и необратими последствия – бъбречна недостатъчност. Но вместо пациента, предпочетохме да моделираме самата протеза“.

Вариантът да чакат протезата да бъде моделирана фабрично отпада, защото операцията е спешна и пациентът не може да чака с дни.

Но има и друго предизвикателство – пристенният тромб на аневризмата е толкова голям, че позволява преминаването само на една част от стента и така възниква рискът единият крайник да остане без кръвоснабдяване. Решението е кръвта да бъде пренасочена от единия към другия крак с т.нар. crossover bypass. Два дни по-късно е извършен допълнителен феморо-поплитеален байпас на десния крак, с което напълно е възстановено кръвоснабдяването и на двата крака. Реално при този пациент се изгражда нова система на кръвоснабдяване. 

Проф. д-р Валентин Василев я сравнява с централен водопровод в жилищен блок.

„Някъде по етажите има запушвания и няма как водата да достигне до част от апартаментите. Правят се байпаси и водата тръгва по нови тръби. Така най-просто можем да обясним какво правим ние, но в човешкото тяло и при това безкръвно“.

Извършено звучи като чудо, особено на фона на тежките и травмиращи операции в предишните десетилетия, но е напълно възможно с днешните медицински достижения и уменията на хирурзите. Операцията е извършена изцяло по Здравна каса, без никакви разходи за пациента.

Днес Иван Димитров се възстановява в Клиниката по съдова хирургия и споделя, че се чувства много добре и е благодарен на целия екип на Клиниката. Прави упражнения, постепенно раздвижва краката и вече може да ходи. Но се колебае дали да продължи да пуши, или да откаже цигарите завинаги.

Случаят му ще бъде представен в научно издание, тъй като е един от малкото в страната. Годишно в България се правят не повече от десет подобни операции.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments