Бургазлии се поклониха пред подвига на поета-революционер Христо Ботев и загиналите за свободата на България. Днес се навършват 146 години от неговата героична гибел на връх Вола.
„Днес отдаваме почит към делото и саможертвата на една от най-ярките фигури в нашата история – тази на великия поет и революционер Христо Ботев. Ботев е личност, която посвети изцяло живота си на Отечеството, което безрезервно обичаше повече от всичко друго. „, заяви по повод годишнината кметът Димитър Николов.
Прозвучаха едни от най-великите стихове на Ботев, а бургаските духовници отслужиха заупокойна молитва. Те се помолиха за паметта на родолюбивия българин и останалите загинали за свободата на България.
В събитието се включи бургаски духов оркестър с диригент Анастас Камиларов.
Военни почести в памет на великия поет и революционер отдадоха и военнослужещи от военно формирование 98940 Бургас с началник щаб майор Свилен Младенов.
Точно тогава прозвучаха и сирените в 12:00 часа, които приканват за едноминутно мълчание в знак на почит към великото дело на революционерите.
Като знак, че подвигът на Ботев не е забравен, бургазлии поднесоха цветя пред паметника на поета в Морската градина. Сред тях имаше общински съветници, представители на областната управа, както и много граждани, признателни към Христо Ботев и останалите загинали за свободата на България. Примерът им беше последван и от малки деца.
Поклон пред великото дело на Ботев днес отдават българските граждани във всички градове на страната.
Припомняме, че Христо Ботев е роден на 6 януари 1848 г. по стар стил – навръх Коледа на 25 декември 1848 г. в Калофер. Бащата на Ботев Ботьо Петков е учител, книжовник и обществен деец, който учи в Одеса, съставя и превежда учебници, а майка му е от скромно калоферско семейство. Още от 1857 година Ботьо Петков се опитва да изпрати сина си да учи в Русия с помощта на Найден Геров, негов познат от Одеса, който е станал известен просветен деец и руски вицеконсул в Пловдив. Това се осъществява едва през есента на 1863 година, когато Христо Ботев получава стипендия от руското правителство и заминава през Пловдив и Цариград за Одеса.
В края на септември 1867 година Христо Ботев пристига в румънския град Гюргево, където скоро се свързва с българските хъшове. Когато става известно, че е починал видният деец на революционното движение Георги Раковски, цялата група заминава за Букурещ, където участва в неговото погребение на 12 октомври. През лятото на 1874 година Христо Ботев се включва активно в работата на Българския революционен централен комитет (БРЦК).
През 1876 година над 200 млади българи слизат на дунавския бряг при Козлодуй, за да се сражават за свободата на отечеството. Воевода е 28-годишният поет-революционер Христо Ботев.
Четниците се качват на австрийския кораб „Радецки“ от различни румънски пристанища. Преоблечени като градинари те укриват оръжието си в сандъци. Когато наближават българския бряг Ботев заставя капитана да ги свали при Козлодуй.
Той загива във Врачанския Балкан по здрач от един изстрел на 20 май по стар стил, 1 юни по нов стил. Така угасва и надеждата Ботев да запали искрата в сърцата на родолюбивите българи.
Денят на Ботев се чества на 2 юни официално от 1901 година. На този ден почитаме и всички, отдали живота си за Освобождението на България. От 1948 година точно в 12:00 часа в цялата страна прозвучават сирени, които ни приканват да отдадем с едноминутно мълчание признателност към подвига на героите.